Miastko: radni nie chcą kompromisu - apteki mają dyżurować

Autor: Głos Pomorza, RZ/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2012 15:05

Kompromis między samorządowcami a farmaceutami w Miastku - dotyczący nocnych i świątecznych dyżurów - jaki wypracowano w połowie ubiegłego roku, legnie w gruzach. Większość radnych nakazała staroście i zarządowi powiatu bytowskiego przygotowanie uchwały o całodobowych dyżurach aptek.

W miniony czwartek (26 stycznia) przyjęcie w czasie sesji uchwały w sprawie godzin pracy aptek na terenie powiatu bytowskiego w 2012 roku wydawało się formalnością. W ubiegłym roku bytowskie apteki dyżurowały całodobowo natomiast starostwo i miasteckie apteki poszły na wzajemne ustępstwa, uzgadniając, że w godz. 22.00-8.00 apteki będą pełniły tylko telefoniczne dyżury. Sytuacja po ostatniej sesji rady powiatu jednak się zmieniła.

Zdaniem radnej Sławomiry Musiał nie ma żadnych powodów, aby różnicować system dyżurów w Miastku i w Bytowie i po długiej i burzliwej dyskusji radni nie przegłosowali uchwały o dyżurach w wersji zaproponowanej przez zarząd powiatu, czyli w formie dyżurów telefonicznych.

Jednocześnie radni zobowiązali starostę do przygotowania projektu nowej uchwały, która zobowiązuje miasteckie apteki do 24-godzinnych dyżurów na miejscu, a nie pod telefonem.

Jak zapewnia starosta bytowski Jacek Żmuda-Trzebiatowski, stosowny projekt uchwały zostanie przygotowany, mimo że on sam się z nim nie zgadza. W jego opinii przegłosowanie takiej uchwały będzie tworzeniem martwego prawa, bo farmaceuci i tak się do jej treści nie zastosują, a stracić mogą tylko pacjenci.

Aptekarze mają nadzieję, że dzięki inicjatywie Związku Powiatów Polskich uda się zmienić ustawę Prawo farmaceutyczne. Przypomnijmy, że zdaniem ZPP zadania publiczne, dotyczące zapewnienia dostępności do aptek w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy powinny być przekazane do wykonywania przez samorząd aptekarski.

Do tej pory, zgodnie z Prawem farmaceutycznym, rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na danym terenie określa, w drodze uchwały, rada powiatu, po zasięgnięciu opinii wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) gmin z terenu powiatu i samorządu aptekarskiego. Jednocześnie ustawodawca nie przewiduje żadnej sankcji wobec adresatów uchwały rady za nieprzestrzeganie jej postanowień.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum