Merck aktywnie uczestniczy w budowaniu pozycji Polski jako europejskiego lidera sektora nowoczesnych usług wspólnych

Autor: LJ • Źródło: Rynek Zdrowia27 września 2021 12:10

Obecnie ok. trzy miliony Polaków korzysta z naszych leków w różnych obszarach terapeutycznych. Naukowcom i badaczom zapewniamy rozwiązania potrzebne w badaniach naukowych oraz produkcji biotechnologicznej i farmaceutycznej. Rozwój firmy naukowo-technologicznej, jaką jest Merck, ma wiele płaszczyzn – mówi Phil Krzyżek, prezes zarządu Merck.

Celem technologii CRISPR jest walka ze szczególnie trudnymi w leczeniu chorobami oraz poprawa stanu zdrowia pacjentów - mówi Phil Krzyżek, prezes MerckPolska (fot. Merck)
  • Phil Krzyżek: w 2013 roku utworzyliśmy Centrum Usług Biznesowych (MBSE) we Wrocławiu
  • Trzy lata później przekształciło się ono w spółkę i w tym roku celebruje 5. lecie działalności na polskim rynku właśnie w tej formie
  • Jest jednym z zaledwie trzech tego typu centrów biznesowych utworzonych przez naszą firmę na świecie

Rynek Zdrowia: Na jakich obszarach terapeutycznych koncentrują się działania firmy Merck?

Phil Krzyżek: Prowadzimy działalność w trzech sektorach: Healthcare, Life Science i Electronics. Przy czym w przypadku tego ostatniego, w Polsce jesteśmy aktywni w obszarze Surface Solutions.

Działania koncentrujemy m.in. w obszarze onkologii, gdzie pacjenci oczekują i potrzebują wciąż nowych i bardziej skutecznych rozwiązań terapeutycznych. W tym momencie w Polsce dostarczamy leki stosowane w terapii raka jelita grubego, nowotworów głowy i szyi, nerki, a także rzadkiego i złośliwego nowotworu skóry, jakim jest rak z komórek Merkla. W 2020 roku ponad 1600 pacjentów onkologicznych skorzystało z opracowanych przez nas terapii. W przyszłości planujemy wprowadzenie nowych innowacyjnych molekuł w różnych typach nowotworów.

Rozwiązań poszukujemy również dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Podobnie jak w przypadku schorzeń onkologicznych, oferujemy specjalistyczne terapie. Mając na uwadze istotę zindywidualizowanej opieki pielęgniarskiej dla osób ze stwardnieniem rozsianym, od lat prowadzimy edukację pielęgniarek. Przykładem tego jest autorski program Akademia SM, kierowany właśnie do nich.

Część naszych wysiłków skupiamy na leczeniu niepłodności. Szacujemy, że w ubiegłym roku 1300 dzieci urodziło się w Polsce dzięki rozwiązaniom zaproponowanym przez naszą firmę.

Oferujemy też terapie stosowane w cukrzycy typu 2 i stanu przedcukrzycowego, niedoczynności i innych chorób tarczycy, a także nadciśnienia tętniczego i niewydolności serca. Staramy się również zadbać o edukację tych, do których w pierwszej kolejności zgłaszamy się w przypadku początkowych symptomów chorób – od 2015 roku prowadzimy autorski program edukacyjny, Akademię Tyreologii Praktycznej, w ramach której szkoleni są lekarze rodzinni w zakresie endokrynologii.

W sumie, obecnie około trzech milionów Polaków korzysta z naszych terapii w onkologii i immunoonkologii, neurologii i immunologii, leczeniu niepłodności, diabetologii, endokrynologii i kardiologii.

Przeprowadzamy także badania kliniczne – obecnie prowadzimy i wspieramy łącznie 18 badań w ponad 100 ośrodkach na terenie Polski, w których udział bierze ponad 750 pacjentów. 

Obecnie nie ma odkrywania nowych leków bez wsparcia technologicznego. Coraz częściej firmy korzystają z rozwiązań oferowanych przez sztuczną inteligencję. Jakie projekty Państwo rozwijają?

Aby wspomóc ekspertów i usprawnić pozyskiwanie nowych leków, zespół badawczo-rozwojowy działający w ramach naszej polskiej spółki pracuje nad rozwojem programu SYNTHIA, który oferuje metodę planowania syntez wykorzystującą sztuczną inteligencję. System ma za zadanie zminimalizować koszty i uprościć kroki konieczne do wytworzenia odpowiedniego leku, co pozwoli na szybsze dostarczenie odpowiednich leków pacjentom. Metoda ta pozwala osiągnąć oszczędności sięgające nawet 60 procent.

Jest to część aktywności sektora Life Science, dzięki któremu zapewniamy naukowcom i badaczom materiały laboratoryjne, technologie i usługi, potrzebne w badaniach naukowych oraz produkcji biotechnologicznej i farmaceutycznej. Nasze produkty, których łącznie mamy ponad 300 tysięcy – są także wykorzystywane w innych sektorach. Co więcej, taka ilość oferowanych produktów generuje fakt, że możemy pochwalić się jednym z największych na świecie portfolio produktów life-science.

Jako przykład rozwiązań z tego obszaru, posiadamy ponad 40 patentów związanych z technologią CRISPR (edycją genomu). Pozwala ona na dodawanie, usuwanie, zastępowanie lub modyfikowanie materiału genetycznego w określonych miejscach genomu. Celem technologii jest walka ze szczególnie trudnymi w leczeniu chorobami oraz poprawa stanu zdrowia pacjentów.

Natomiast w obszarze Surface Solutions (część biznesu Electronics) w Polsce jesteśmy głównie dostawcą pigmentów dekoracyjnych, dodatków funkcjonalnych oraz składników aktywnych i wypełniaczy do produktów kosmetycznych, tworzyw sztucznych, farb i lakierów. Oferujemy także specjalnej jakości pigmenty wykorzystywane w produktach spożywczych i farmaceutycznych.

Firma Merck istnieje od 350 lat, w Polsce jest obecna od blisko 30 lat. Jak nasz kraj sytuuje się w globalnym biznesie firmy?

Zgadza się, na polskim działalność rozpoczęliśmy w 1992 roku.  Nasze spółki znajdują się w trzech większych polskich miastach – w Warszawie, w Poznaniu i we Wrocławiu. Jesteśmy członkami różnych organizacji, takich jak Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA czy również Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL).

W 2013 roku utworzyliśmy Centrum Usług Biznesowych (MBSE) we Wrocławiu. Trzy lata później przekształciło się ono w spółkę i w tym roku celebruje 5. lecie działalności na polskim rynku właśnie w tej formie. Jest jednym z zaledwie trzech tego typu centrów biznesowych utworzonych przez naszą firmę na świecie. Umożliwia to budowanie pozycji Polski, jako europejskiego lidera sektora nowoczesnych usług wspólnych.

We wrocławskim MBSE pracuje zespół składający się z ponad 450 osób. Pracownicy specjalizują się w takich dziedzinach jak zakupy, finanse, HR czy IT. Do podjęcia pracy w Centrum staramy się przede wszystkim zachęcić absolwentów uczelni wyższych poszukujących ciekawej, satysfakcjonującej ścieżki rozwoju zawodowego.

Dla wszystkich pandemia covid-19 była wyzwaniem. W jakich obszarach Państwa firma zaangażowała się w walce z pandemią?

Niewątpliwie pandemia COVID-19 stanowi wyzwanie dla nas wszystkich.

Od samego początku aktywnie włączyliśmy się w walkę z wirusem, o czym świadczą przykłady licznych aktywności na różnej płaszczyźnie.

Dzięki naszej branży Life Science jesteśmy zaangażowani w pracę w 50 programach nad potencjalną szczepionką i 35 rozwiązaniami w zakresie technologii testowania, a także w 20 projektach dotyczących stworzenia przeciwciał monoklonalnych, preparatów osoczopochodnych i leków przeciwwirusowych.  

Współpracujemy z BioNTech, co ma przyczynić się do przyspieszenia i zwiększenia ilość dostarczanych lipidów do końca 2021 roku. Są i będą one wykorzystywane w produkcji szczepionki Pfizer-BioNTech przeciw COVID-19.

Nasz sektor Healthcare rozpoczął prace nad lekiem zwalczającym tzw. burzę cytokinową, związaną z COVID-19. Lek M5049 jest obecnie w fazie II rozwoju klinicznego i spodziewamy się, że wyniki trwających nad nim badań pojawią się w drugiej połowie bieżącego roku.

Dostarczamy również technologię używaną w respiratorach i monitorach wykorzystywanych na oddziałach intensywnej terapii. Z myślą o powszechnym zapewnieniu dostępności potencjalnego leczenia lub szczepionki współpracujemy również z rządami i międzynarodowymi organizacjami.

Co więcej, w ponad 40 państwach zorganizowaliśmy wiele akcji charytatywnych, które pozwoliły na przekazanie potrzebującym środków pieniężnych oraz rzeczowych wartych około miliona euro.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum