Medycznej marihuany nadal nie ma w polskich aptekach

Autor: Radio Wrocław/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2019 11:04

Według Tomasza Witkowskiego z firmy Spectrum Cannabis, pierwszego w Polsce dystrybutora medycznej marihuany, partia suszu - 7 kilogramów - nadal czeka na zgodę na eksport od niemieckiego odpowiednika polskiego Inspektoratu Farmaceutycznego. Jeśli dotrze, pojawią się jednak kolejne problemy do rozwiązania.

Medycznej marihuany nadal nie ma w polskich aptekach
Fot. archiwum

Medyczna marihuana ma pojawić się w naszym kraju jeszcze w styczniu br. Tomasz Witkowski zdementował wcześniejsze informacje medialne, że mają to być tylko trzy apteki w Polsce. Teoretycznie preparat może zamówić każda placówka, ale pod warunkiem, że będzie w hurtowni.

Dr Jacek Cieżkowicz, specjalista chirurgii klatki piersiowej z Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc, który od pięciu lat przepisuje pacjentom medyczną marihuanę, w rozmowie z Radiem Wrocław zaznacza, że w większości przypadków jest ona skuteczna w chorobach przewlekłych, zatem nie wystarczy zastosować jej raz. W konsekwencji będzie się to wiązało ze sporym zapotrzebowaniem.

Cena w polskich aptekach nie jest jeszcze znana. Szacuje się, że może to być ok. 60-80 zł za jeden gram. Cieżkowicz przypomina, że to znacznie więcej niż cena czarnorynkowa, co może zniechęcać pacjentów do legalnego rynku.

Kolejny problem: receptę na leczniczą marihuanę może wypisać każdy lekarz, ale w Polsce przeszkolonych z leczenia takim suszem zostało tylko ok. 60.

Więcej: www.radiowroclaw.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum