Medyczna marihuana jest, ale jakby jej nie było

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 30 grudnia 2019 11:46

Stosowanie medycznej marihuany w Polsce mimo jej zalegalizowania, nadal jest ograniczone. Z jednej strony leczenie nią jest dość kosztowne, a z drugiej część lekarzy sceptycznie podchodzi do jej stosowania.

Fot. Shutterstock

Marihuana medyczna pomaga w wielu schorzeniach Jest dostępna w postaci suszu do palenia lub waporyzacji, aerozolu, kapsułek, maści oraz oleju CBD.

Marihuana medyczna jest stosowana najczęściej w przypadku jaskry, leczeniu padaczki czy  nowotworów. 

Najwięcej dowodów medycznych potwierdza również jej skuteczność w leczeniu stwardnienia rozsianego. W tym przypadku łagodzi ona napięcie mięśni i uczucie paraliżu. Medyczną marihuanę można również stosować w przypadku nerwic i depresji.

W Polsce warunkiem zakupu jej jest uzyskanie recepty. Może ją wypisać każdy lekarz, poza lekarzem weterynarii. Musi on jednak posiadać specjalne druki recept Rpw, czyli recept narkotycznych.

Posiadanie tych recept wiąże się z dodatkową dokumentacją, dlatego nie każdy lekarz będzie je miał. Posiadają je zwykle np. lekarze onkolodzy lub psychiatrzy. 

Leczenie medyczną marihuaną jest dość kosztowne: lek na receptę będzie kosztował ok. 65 zł za 1 gram suszu.  Trwają prace nad wprowadzeniem na rynek polski innego leku, który zawiera jedynie  z niższym skład THC . Z tej postaci medycznej marihuany skorzystają przede wszystkim osoby chore na raka.

Więcej: rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum