Mazowieckie: remdesiviru wystarcza szpitalom dla kilku, kilkunastu chorych? MZ odpowiada

Autor: tvn24.pl/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2020 09:17

Krzysztof Strzałkowski, burmistrz warszawskiej Woli i przewodniczący Komisji Zdrowia w Sejmiku Mazowsza alarmuje, że dostawy remdesiviru do mazowieckich lecznic są dramatycznie niskie. Podaje przykłady szpitali, w których dawek wystarcza do leczenia kilku, kilkunastu pacjentów.

Mazowieckie: remdesiviru wystarcza szpitalom dla kilku, kilkunastu chorych? MZ odpowiada
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

"Pomiędzy informacjami przekazywanymi przez Ministerstwo Zdrowia i Wojewodę, a szpitalną rzeczywistością jest przepaść. Rząd zapewnia o tym, że sprzęt i leki są dostępne nawet z nadwyżką, a np. szpital w Ciechanowie zamówił remdesivir i w ostatni piątek otrzymał 56 ampułek. Wystarczy ich dla 9 pacjentów, a tylko obecnie w tym szpitalu leczonych jest na COVID-19 80 osób. Jeszcze gorzej jest w Międzylesiu. Tamtejszy szpital zamówił 1000 dawek, a otrzymał jedynie 16, czym można wyleczyć najwyżej 3 pacjentów" - napisał w komunikacie przesłanym do mediów w poniedziałek (23 listopada) mazowiecki radny Koalicji Obywatelskiej.

Załączył też list dyrektora Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie Andrzeja Kamasy do ministra zdrowia. Czytamy w nim, że od 16 listopada na łóżkach covidowych hospitalizowano 161 pacjentów, a 70 procent z nich wymagało podania remdesiviru. Z listu wynika, że w październiku i listopadzie szpital otrzymał tylko 110 ampułek, czyli ilość zapewniającą możliwość leczenia 18 chorych.

Biuro prasowe resortu zdrowia zapytane przez tvn24.pl o dostawy remdesiviru wyjaśnia, że do ministerstwa "zaczęły wpływać pierwsze sygnały świadczące o nasyceniu niektórych regionów w przedmiotowy produkt leczniczy", więc "nadwyżki zostaną rozdysponowane na potrzeby innych podmiotów, które zgłaszają deficyty". Jako przykład takiego podmiotu został podany właśnie szpital w Międzylesiu.

Więcej: tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum