Manifestacja związkowców przed siedzibą Torfarmu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2009 17:38

Od 26 listopada członkowie

Bezpośrednią przyczyną manifestacji jest zwolnienie ośmiu osób zatrudnionych w „Officina Labor“, spółce zależnej Torfarmu ulokowanej w Rzgowie koło Łodzi.

Związkowcy utrzymują, że zwolnienia to kara za założenie związku zawodowego. Ich zdaniem, zwolnienia zaczęły się następnego dnia po zebraniu założycielskim organizacji związkowej, a jako pierwszy wypowiedzenie dostał Michał Szwarc, założyciel i przewodniczący Tymczasowej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność“ – podaje Gazeta Wyborcza.

Kierownictwo Torfarmu utrzymuje jednak, że powiadomienie pisemne o zebraniu założycielskim związku dotarło dopiero po wręczeniu wypowiedzeń i była to pierwsza informacja o nowej organizacji.

Władze spółki namawiają protestujących do rozmów: – Jeśli związkowcy wydelegują swoich przedstawicieli, to zostaną oni przyjęci w siedzibie Torfarmu – informowała rzeczniczka spółki Beata Korzeniewska.

11 września grupa pracowników magazynu zarejestrowała Tymczasową Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność“. Cztery dni później wysłała do władz spółki w Toruniu pismo informujące o tym fakcie. List dotarł tydzień później.

W międzyczasie, 15 i 17 września, zarząd firmy wręczył wypowiedzenia pięciu pracownikom magazynu. W sumie we wrześniu zwolnił ze Rzgowa siedem osób. Wśród nich znaleźli się liderzy nowo powstałej zakładowej „Solidarności“: przewodniczący Michał Szwarc oraz sekretarz i skarbnik.

Jak przypomina Gazeta łódzcy liderzy „S“ oskarżył kierownictwo Officina Labor o stosowanie nielegalnych represji za założenie związku zawodowego oraz o złamanie prawa pracy, które zabrania zwalniania przywódców związkowych. Sprawą zajmuje się sąd pracy w Pabianicach, który wyda wyrok 18 grudnia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum