Maciej Miłkowski: wykaz innowacyjnych terapii jeszcze jest konsultowany

Autor: LJ • Źródło: Polityka Zdrowotna, Rynek Zdrowia22 kwietnia 2022 09:48

AOTMiT wskazała 21 technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności, które mogą być refundowane. Obecnie wykaz jest w konsultacjach. Potem trafi do ministra zdrowia.

Maciej Miłkowski: wykaz innowacyjnych terapii jeszcze jest konsultowany
Maciej Miłkowski: na innowacyjne technologie należy patrzeć przez możliwości ich dalszego finansowania Fot. LJ
  • Drugi wykaz technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności opublikowany przez AOTMiT liczy 21 pozycji
  • Na podstawie tego wykazu minister zdrowia prowadzi dalsze prace, w tym zasięga opinii konsultantów krajowych, Rady Przejrzystości i RPP
  • Wykaz jest aktualnie w fazie konsultacji
  • Wykaz TLI opracowany przez AOTMiT nie jest jeszcze podstawą do refundowania terapii. Po wskazaniu ich przez wiceministra zdrowia, firmy będą mogły składać wnioski refundacyjne

Wykaz TLI w fazie konsultacji

W lutym 2022 roku Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zakończyła prace nad wykazem technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności. Opublikowany 25 lutego wykaz liczy 21 technologii lekowych.

Zgodnie z zapisami ustawy o refundacji, technologia lekowa o wysokim poziomie innowacyjności to m.in. technologia stosowana w onkologii lub chorobach rzadkich i która została umieszczona przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w wykazie TLI.

Na podstawie tego wykazu minister zdrowia prowadzi dalsze prace, w tym zasięga opinii konsultantów krajowych w odpowiednich dziedzinach medycyny, Rady Przejrzystości czy Rzecznika Praw Pacjenta.

Jak poinformował wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski, nie została jeszcze zakończona faza konsultacji. - Nie mam jeszcze przedstawionego raportu od konsultantów krajowych, od Rzecznika Praw Pacjenta. Po zakończonym tym procesie zawsze otrzymuję listę z ostateczną propozycją - powiedział w rozmowie z portalem polityka zdrowotna.pl. 

Wykaz TLI opracowany przez AOTMiT nie jest jeszcze podstawą do refundowania terapii. Po wskazaniu ich przez wiceministra zdrowia, firmy będą mogły składać wnioski refundacyjne.

Dwie z pięciu terapii są już refundowane

Jak dodaje Maciej Miłkowski, podobnie jak w przypadku pierwszego wykazu, nie wszystkie terapie zostaną objęte refundacją z uwagi na bardzo wysokie koszty tych leków.

- Na pewno wybranie innowacyjnych technologii lekowych do refundacji będzie bardzo trudne. Są one bardzo drogie, a nawet finansowanie leków na populacje bardzo wąskie w znaczącej mierze przekracza możliwości budżetu państwa, budżetu NFZ - tłumaczy.

W lutym ubiegłego roku Agencja opublikowała pierwszy wykaz TLI, który obejmował 11 terapii. 15 marca AOTMiT poszerzył ten wykaz do 19 terapii. Ostatecznie na liście wskazanej przez ministra zdrowia znalazło się 5 technologii lekowych. Dwie z nich są już refundowane:

  • giwosyran sodowy w leczeniu chorych na ostrą porfirię wątrobową (AHP) u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat
  • lumazyran sodu w leczeniu chorych na pierwotną hiperoksalurię typu 1

Dodaje, że przy konstruowaniu ostatecznej listy innowacyjnych technologii, które zostaną objęte refundacją, należy patrzeć na możliwości dalszego finansowania ich z budżetu w przyszłości.

- Ważnym elementem jest, żeby przyjąć technologię po takich cenach i warunkach, żeby po 2 latach móc normalnie kontynuować refundację z NFZ, bo inaczej nie miałoby to sensu - tłumaczy Maciej Miłkowski.

Wiceminister zdrowia nie potrafił określić, kiedy ministerstwo opublikuje ostateczną listę.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum