Macedonia: w aptekach pojawi się marihuana w celach leczniczych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2016 20:30

W tym tygodniu w aptekach w Macedonii będzie dostępna bez recepty marihuana do stosowania w celach leczniczych. Chodzi o olej z konopi, o obniżonej zawartości substancji psychoaktywnych - podała w środę (1 czerwca) Marija Darkowska z macedońskiego urzędu ds. leków.

Medyczne wykorzystanie marihuany dopuszcza w Unii Europejskiej 13 krajów. W październiku 2015 r. zdecydowała się na to Chorwacja jako pierwszy kraj na Bałkanach. Fot. Archiwum

Również od tego tygodnia rozpoczną się szkolenia dla lekarzy, którzy od czerwca będą mogli przepisywać pacjentom na receptę mocniejsze preparaty z marihuany.

Przepisy zakładają, że prawo do wystawiania takich recept będą mieli tylko neurolodzy, radiolodzy, specjaliści chorób zakaźnych i onkolodzy w przypadku m.in. nowotworów złośliwych, AIDS, padaczki czy stwardnienia rozsianego.

Zmiany w prawie zakładające możliwość medycznego wykorzystania marihuany wprowadził w maju minister zdrowia Nikoła Todorow po wielu latach kampanii różnych środowisk na rzecz legalizacji marihuany.

Nielegalna produkcja i sprzedaż marihuany ma być nadal ścigana i podlega karze do 10 lat więzienia.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum