×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Mabion robi szczepionki na COVID-19 dla Novavax. Kolejne będą leki biologiczne?

Autor: oprac. LJ • Źródło: MabionOpublikowano: 19 stycznia 2022 08:14

Novavax zlecił firmie Mabion wytworzenie banków komórkowych przy produkcji antygenu do szczepionki. Spółka liczy na szerszą współpracy z Novavax w zakresie wytwarzania biologicznych leków.

Mabion robi szczepionki na COVID-19 dla Novavax. Kolejne będą leki biologiczne?
Liczymy na szerszą współpracę z Novavax - mówi Sławomir Jaros, członek zarządu Mabion (Fot. Mabion)
  • Mabion i Novavax poszerzają zakres współpracy o dodatkowe elementy procesu wytwarzania szczepionki przeciw COVID-19
  • Mabion uzgodnił z amerykańskim partnerem dwa dodatkowe obszary zleceń, które poszerzają dotychczasowy zakres współpracy
  • Jeden z nich to dodatkowy zakres prac w obszarze kontroli jakości produktu

Dwa nowe obszary zleceń Novavaxu dla Mabionu

Umowa z 8 października ubiegłego roku, której wykonywanie Mabion rozpoczął w czwartym kwartale 2021 roku i w ramach której wytworzył pierwszą pełną serię komercyjną antygenu, jest realizowana zgodnie z wcześniejszej ustalonym harmonogramem. Każda ze stron wypełnia swoje zobowiązania: obecnie Mabion produkuje kolejne serie, których ilość będzie się sukcesywnie zwiększać w następnych miesiącach, a Novavax realizuje ustalone w umowie płatności.

Nowo zlecone Mabionowi prace obejmują:

  • usługę produkcji w środowisku GMP banków komórkowych, które będą wykorzystywane jako kluczowy materiał biologiczny, stanowiący bazę do wytwarzania antygenu szczepionkowego produktu Nuvaxovid w zakładzie Mabionu, a także w innych zakładach współpracujących z Novavax oraz
  • świadczone długoterminowo, w okresie obowiązywania umowy produkcyjnej tj. w latach 2022-2025, dodatkowe usługi analityki kontraktowej w zakresie kontroli jakości produktu

Zlecenie spółce dodatkowych prac (w tym dotychczas wykonywanych w innych laboratoriach pracujących na rzecz Novavax) pozwoli na zwiększenie efektywności procesu i skrócenie czasu wytwarzania poszczególnych serii.

Mabion będzie wykonywał badania analityczne próbek szczepionki Nuvaxovid na COVID-19 przez cały okres obowiązywania umowy produkcyjnej z Novavax. Próbki, które Mabion będzie poddawał kontroli jakości w swoich laboratoriach, będą pochodziły z serii wytworzonych w zakładzie Mabionu, a docelowo współpraca może również zostać rozszerzona o analitykę dla innych zakładów zajmujących się produkcją kontraktową dla firmy Novavax.

Mabion: liczymy na rozszerzenie współpracy

Zlecona spółce przez Novavax usługa wytworzenia banków komórkowych będzie przeprowadzona w pierwszym kwartale 2022 roku zgodnie z określonymi w zamówieniu wymogami technicznymi i jakościowymi oraz według standardów Dobrych Praktyk Wytwarzania (GMP).

Banki te będą wykorzystywane jako kluczowy materiał biologiczny, stanowiący bazę do wytwarzania antygenu do szczepionek Nuvaxovid w zakładzie Mabionu oraz u innych partnerów Novavax.

- Wybór Mabionu do wytworzenia banków komórkowych został przeprowadzony w drodze międzynarodowego konkursu, w którym nasza oferta okazała się najbardziej atrakcyjna przy spełnieniu wszystkich wymogów Novavax. Liczymy, że dodatkowe zlecenia mogą otworzyć nam drogę do jeszcze szerszej współpracy z Novavax w zakresie wytwarzania biologicznych produktów leczniczych – mówi dr Sławomir Jaros, członek zarządu Mabion S.A. ds. naukowych i operacyjnych. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum