MZ zapowiada refundację leku na raka piersi

Autor: onet.pl/Rynek Zdrowia • • 13 sierpnia 2019 19:30

Anna Puślecka opublikowała na swoich profilach w mediach społecznościowych poruszający wpis na temat braku refundacji leku na raka piersi. Dziennikarka zmaga się z chorobą, a lek, który mógłby pomóc jej i innym pacjentkom, nie jest w Polsce refundowany.

MZ zapowiada refundację leku na raka piersi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rybocyklib został zarejestrowany w Unii Europejskiej we wrześniu 2017 roku w pierwszej linii leczenia chorych na miejscowego zaawansowanego lub przerzutowego raka piersi HR+/HER2- w skojarzeniu z dowolnym inhibitorem aromatazy. Wcześniej w marcu 2017 roku został też zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków.

Jak pisze w liście do ministra zdrowia Anna Puślecka, lek refundowany jest w całej Unii Europejskiej, z wyłączeniem Polski. Miesięczna kuracja w naszym kraju to koszt 12 tys. złotych, roczna to 144 tysiące. Dla wielu chorych kobiet to cena zaporowa. Nie są w stanie zapłacić za nowoczesne leczenie, które mogłoby przedłużyć ich życie.

We wtorek (13 sierpnia) dziennikarka była gościem w programie TVN24. Wraz z nią do studia zaproszono Agatę Polińską z fundacji onkologicznej „Alivia”. Przyznała ona na wizji, że w Polsce standardy leczenia raka piersi znacznie odbiegają od innych krajów. Powiedziała, że jesteśmy jedynym krajem w Europie, w którym wzrasta śmiertelność spowodowana rakiem piersi. W innych krajach ta śmiertelność spada, bo są coraz lepsze narzędzia do walki z tym rakiem.

"W związku z informacjami medialnymi dotyczącymi jednej z metod leczenia rzadkich przypadków raka piersi”, resort zdrowia poinformował, że do Ministerstwa Zdrowia wpłynął wniosek o objęcie refundacją leku Kisqali (rybocyklib). „Zgodnie z wnioskiem, lek ten potencjalnie może znaleźć zastosowanie w leczeniu zaawansowanego raka piersi m.in. u kobiet po menopauzie, jeśli radykalne leczenie miejscowe (chirurgia, radioterapia) było nieskuteczne lub trwale niemożliwe do zastosowania. Prace nad objęciem refundacją leku w Ministerstwie Zdrowia są finalizowane."

Czytaj: medonet.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum