MZ zapowiada koniec bezpłatnych szczepień populacyjnych na grypę

Autor: oprac. LJ • Źródło: NIA25 marca 2022 07:40

31 marca 2022 r. procedura odrębnego rozliczenia szczepienia przeciw grypie przez NFZ przestaje obowiązywać podmioty je wykonujące i nie będzie dostępna w kolejnym sezonie 2022/2023.

MZ zapowiada koniec bezpłatnych szczepień populacyjnych na grypę
Tylko do 31 marca 2022 roku można zaszczepić się bezpłatnie przeciwko grypie Fot. LJ
  • MZ: szczepienia publiczne przeciw grypie finansowane z budżetu ministra zdrowia nie będą kontynuowane w sezonie 2022/2023
  • Procedura odrębnego rozliczenia szczepienia przeciw grypie przez NFZ przestaje obowiązywać 31 marca 2022 roku
  • Nadal z bezpłatnych szczepień mogą skorzystać seniorzy 75 plus i kobiety w ciąży
  • Nadal też można zaszczepić się aptece przeciwko grypie, ale z zachowaniem odpłatności pacjenta za wykonaną usługę

Populacyjne szczepienia na grypę nie będą kontynuowane w sezonie 2022/2023

Minister Zdrowia przedstawił informację dotyczącą zakończenia finansowania szczepień publicznych przeciw grypie w sezonie 2022/2023 z budżetu ministerstwa zdrowia.

Mając na uwadze podejmowane przez Ministra Zdrowia w latach 2020-2022 działania rzecz zabezpieczenia bezpłatnych szczepionek przeciw grypie do szczepienia osób z grup szczególnego narażenia na zachorowanie - w kontekście planowanych i podejmowanych przez władze samorządowe działań profilaktycznych grypy na przyszły sezon jesienno-zimowy tj. prowadzonych i planowanych programów polityki zdrowotnej - resort zdrowia zapowiada koniec programu bezpłatnych populacyjnych szczepień.

"Szczepienia publiczne przeciw grypie finansowane z budżetu ministra zdrowia (realizowane z wykorzystaniem szczepionek wydawanych nieodpłatnie przez RARS oraz preparatów posiadanych na stanie podmiotów leczniczych i aptek) nie będą kontynuowane w sezonie 2022/2023" - czytamy w komunikacie.

Tym samym z dniem 31 marca 2022 r. procedura odrębnego rozliczenia szczepienia przeciw grypie przez NFZ przestaje obowiązywać podmioty je wykonujące i nie będzie dostępna w kolejnym sezonie 2022/2023.

Szczepienia i kwalifikacja pozostają w aptekach

Nadal szczepienia przeciwko grypie w aptece są refundowane i bezpłatnie dla uprawnionych świadczeniobiorców w ramach z tzw. wykazu leki 75+ lub wykazu leki ciąża+.

Farmaceuci w aptekach dostosowanych do wykonywania szczepień będą mogli wykonywać szczepienia z zachowaniem odpłatności pacjenta za wykonaną usługę.

Dzięki rozszerzeniu uprawnienia do przeprowadzania kwalifikacji przed szczepieniem przeciw grypie u osoby dorosłej, badanie kwalifikacyjne w podmiotach leczniczych mogą wykonywać: lekarz, felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny oraz farmaceuta.

Za dostęp do szczepionek przeciw grypie w sprzedaży hurtowej i detalicznej odpowiadają wyłącznie producenci, którzy planują i realizują zapotrzebowanie i dostawy w oparciu o zapotrzebowanie na dany sezon oraz cykl produkcji.

Odnotowanie wpisu o wykonanej kwalifikacji i szczepieniu w eKarcie Szczepień pozostaje dostępne z poziomu gabinet.gov.

Jak dodaje resort, szczepienia powinny być zalecane i wykonywane przez cały sezon jesienno- zimowy, nie ma podstaw medycznych i wskazań do ograniczania wykonywania szczepień wyłącznie do dwóch miesięcy w roku (wrzesień - październik).

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum