MZ: zaburzone łańcuchy dostaw leków z morfiną w tym roku mają wrócić do normy

Autor: • Źródło: PAP23 listopada 2022 14:01

Zaburzone zostały łańcuchy dostaw leków z morfiną. Zgodnie z deklaracjami producenta jeszcze w tym roku mają wrócić do normy – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

MZ: zaburzone łańcuchy dostaw leków z morfiną w tym roku mają wrócić do normy
Niedzielski: "Zaburzone łańcuchy dostaw leków z morfiną w tym roku mają wrócić do normy". Fot.PAP/Albert Zawada
  • Jest problem z dostępnością leków zawierających morfinę. - Mamy informację o tym, że zaburzone zostały łańcuchy dostaw — poinformował minister zdrowia w trakcie konferencji prasowej
  • — Nie w kontekście sytuacji covidowej, tylko brexitu. Produkcja musiała być przeniesiona z Wielkiej Brytanii do Niemiec - wyjaśnił
  • Jak zapewnił Adam Niedzielski jeszcze w tym roku dostawy mają zostać przywrócone do normalnego poziomu

Minister zdrowia: "Kładziemy nacisk na wyjaśnienie sytuacji"

Szef MZ był pytany na konferencji prasowej o wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie braków leków zawierających morfinę, stosowanych m.in. do leczenia bólu i duszności.

— Jeżeli chodzi o morfinę, to w każdej takiej sytuacji, gdzie mamy sygnalizowane ewentualne niedobory rynkowe, kontaktujemy się bezpośrednio z producentem, kładziemy nacisk na wyjaśnienie sytuacji — powiedział mediom minister Niedzielski.

— Mamy informację o tym, że zaburzone zostały łańcuchy dostaw. Nie w kontekście sytuacji covidowej, tylko brexitu. Produkcja musiała być przeniesiona z Wielkiej Brytanii do Niemiec. Mamy deklarację producenta, że dostawy będą jeszcze w tym roku przywrócone do normalnego poziomu — poinformował minister.

RPO Marcin Wiącek wystąpił do resortu zdrowia w związku z niepokojącymi doniesieniami, że w aptekach brakuje najsilniejszych leków przeciwbólowych.

Ma też — jak podnosił — dochodzić do sytuacji, w których niektóre hospicja pożyczają od podopiecznych ostatnie opakowania medykamentów, by można je był podać innym chorym.

W piśmie do MZ wskazał, że pacjenci z chorobami nowotworowymi, po operacjach i z poważnymi schorzeniami zwyrodnieniowymi albo nie dostają leku, albo są skazani na mniej skuteczne terapie.

Rzecznik zwrócił uwagę, że na braki produktów z morfiną przeznaczonych do podawania drogą doustną wskazuje również prof. Wojciech Leppert, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej.

Podkreślił on potrzebę natychmiastowych działań - co najmniej kilkadziesiąt tysięcy pacjentów wymaga leczenia morfiną bólu i duszności. Wskazał, że brak morfiny jest problemem nie tylko medycznym, lecz także społecznym, ponieważ dotyka wielu pacjentów z bólem przewlekłym i z dusznością - zwłaszcza chorych na nowotwory.

RPO przekazał, że także do Naczelnej Rady Aptekarskiej dociera coraz więcej sygnałów o braku morfiny i niemożliwości zapewnienia jej potrzebującym.

Problem — jak wskazano piśmie rzecznika — dotyczy dostępności najpopularniejszych leków z morfiną — m.in. MST Continus, Sevredol czy DHC Continus.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum