MZ ws. nieprawdziwych informacji dot. ellaOne

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 11 października 2015 21:07

W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi dopuszczenia do obrotu pigułki ellaOne w Polsce, resort zdrowia przypomina w informacji opublikowanej w niedzielę (11 października), że decyzję o sprzedaży pigułki bez recepty na terenie całej Unii Europejskiej wydała Komisja Europejska.

MZ ws. nieprawdziwych informacji dot. ellaOne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister zdrowia nie wydał rozporządzenia o dopuszczeniu pigułki do obrotu, przeciwnie, wprowadził, jako jeden z nielicznych w UE, ograniczenie wiekowe w jej sprzedaży.

Komisja Europejska wydała nowe pozwolenie na sprzedaż tych tabletek na terenie całej Unii, zmieniając kategorię ich dostępności z Rp. na OTC (co oznacza zmianę z ”lek wydawany w aptece na receptę” na ”lek wydawany w aptece bez recepty”). Decyzja Komisji C(2015)51 z 7 stycznia br. stała się obowiązująca we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej z chwilą doręczenia jej podmiotowi odpowiedzialnemu.

Minister zdrowia nie tylko nie wydał rozporządzenia dopuszczającego ellaOne do sprzedaży bez recepty, ale określił i wprowadził granicę wiekową dla osób, chcących kupić ten środek. Od 16 kwietnia br. w Polsce obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 2 kwietnia 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Stanowi ono, że "produkt leczniczy z grupy ATC G03A - hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego (leki z grupy), posiadający kategorię dostępności „OTC", wydaje się osobie, która ukończyła 15. rok życia".

Jednocześnie MZ przypomina, że decyzja o stosowaniu pigułki ellaOne powinna być skonsultowana z lekarzem, a w przypadku osób nieletnich, z osobą dorosłą.

Więcej: http://www.mz.gov.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum