MZ: ws. leków z darowizn decydują placówki lecznicze

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 31 stycznia 2018 11:11

Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że nie widzi przeszkód, aby szpital przyjmował leki nierefundowane w formie darowizn i leczył nimi pacjentów.

MZ wskazuje, że "przepisy ustawy o refundacji nie dotyczą leków nierefundowanych" Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Centrum Onkologii w Bydgoszczy zaprzestało przyjmowania darowizn na zakup leków, które nie są w Polsce refundowane. Lecznica przesłała swoją decyzję Fundacji Alivia, która przekazuje darowizny na nierefundowane terapie ratujące życie pacjentom onkologicznym - informuje Rzeczpospolita.

Dyrektor  placówki powołał się na obowiązujące przepisy, które wymagają, by w pierwszej kolejności ośrodek wystąpił do Ministerstwa Zdrowia o sfinansowanie leków poprzez nową procedurę ratunkowego dostępu do technologii lekowych.

W tej sytuacji Fundacja wystąpiła do rządu z wnioskiem o nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia jednak, że nie ma takiej potrzeby, ponieważ "przepisy ustawy o refundacji nie dotyczą leków nierefundowanych. Kwestia przekazywania i stosowania tych leków pozostaje w gestii placówek leczniczych".

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum