MZ: tylko całościowa nowela ustawy refundacyjnej i to jak najszybciej

Autor: LJ • Źródło: Rynek Zdrowia10 sierpnia 2022 08:00

Zależy nam na nowelizacji całości projektu ustawy refundacyjnej i nad tym będziemy pracowali. Jest tam kilka istotnych przepisów, że muszą wejść najpóźniej 1 stycznia 2023 roku - mówi wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski.

MZ: tylko całościowa nowela ustawy refundacyjnej i to jak najszybciej
Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zapowiada zakończenie prac nad nowelizacją ustawy refundacyjnej Fot. AdobeStock
  • Duża nowelizacja ustawy refundacyjnej przeciąga się tak mocno w czasie, że pojawiały się nawet pomysły, by niektóre przepisy wyłączyć z niej, by mogły iść szybszą ścieżką
  • Ale jak zapewnia wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski, w planach jest przyjęcie całościowej nowelizacji
  • Zależy nam na nowelizacji całości projektu i nad tym będziemy pracowali. Jest tam kilka istotnych przepisów, że muszą wejść najpóźniej 1 stycznia 2023 roku. Te przepisy są bardzo mocno oczekiwane - podkreśla

MZ: tylko całościowa nowela ustawy refundacyjnej i to jak najszybciej

Podczas konferencji prasowej wiceministra zdrowia, Macieja Miłkowskiego, poświęconej szczepieniom przeciw grypie w sezonie jesienno-zimowym (9 sierpnia), padły też informacje o pracach dotyczących finansowania przez NFZ nocnych i świątecznych dyżurów aptek oraz kwestii marż aptecznych i hurtowych na leki refundowane.

Oba rozwiązania znajdują się w procedowanej już od dłuższego czasu nowelizacji ustawy refundacyjnej. Duża nowela przeciąga się tak mocno w czasie, że pojawiały się nawet pomysły, by niektóre przepisy wyłączyć z niej, by mogły iść szybszą ścieżką.

Ale jak zapewnia wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski, w planach jest przyjęcie całościowej nowelizacji.

- Zależy nam na nowelizacji całości projektu i nad tym będziemy pracowali. Jest tam kilka istotnych przepisów, że muszą wejść najpóźniej 1 stycznia 2023 roku. Te przepisy są bardzo mocno oczekiwane - podkreślił.

Jednocześnie w ustawie są zapisy, których branża farmaceutyczna nie przyjęła z entuzjazmem. Jeżeli w trakcie rozmów okaże się, że nie ma na pewne przepisy zgody, to wiceminister jest w stanie z nich zrezygnować, byle nie pogrzebać całości nowelizacji ustawy.

- W najgorszym wypadku, jeśli coś będzie dramatycznie złego, to zrezygnuję z czegoś. Jak nie będzie zgody pełnej, to wolę, żeby ustawa przeszła i lepiej zrezygnować z jednego czy dwóch przepisów, niż się upierać - powiedział.

Branża nie widziała jeszcze ostatecznych uzgodnień. Po publikacji projektu będzie ewentualnie czas na rozmowy i zmiany, które - jak podkreślił Miłkowski - "czasami są jeszcze przed pierwszym czytaniem w Sejmie".

- Nie mamy wyjścia, jeżeli chcemy tej noweli, Sejm musi ją przegłosować. Do września, kiedy zaczyna się Sejm, musimy dużo popracować - zapowiada.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum