MZ: produkcja leków nie może być ukierunkowana tylko na popyt krajowy

Autor: MM/Rynek Zdrowia • • 22 października 2019 15:03

Jest wiele firm, które inwestują w Polsce, mimo braku specjalnych zachęt takich jak refundacyjny tryb rozwojowy (RTR). Firmy, pozytywnie oceniając sytuację gospodarczą w kraju, decydują się na inwestycje - powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski we wtorek (22 października) podczas XV Forum Rynku Zdrowia.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski: - Jest wiele firm, które inwestują w Polsce, pomimo braku refundacyjnego trybu rozwojowego. Fot. PTWP/Paweł Pawłowski

- Realizujemy zdania, który są określone w bieżącej polityce lekowej, polityce refundacyjnej. Staramy się dojść do porozumienia z przedsiębiorstwami, które u nas inwestują, mają tu produkcję, prowadzą badania kliniczne. Dla wielu firm bardzo istotne jest to, żeby sprzedawać w Polsce - powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski na sesji XV Forum Rynku Zdrowia poświęconej przemysłowi farmaceutycznemu w Polsce.

Jak zaznaczył, z tego względu, że Polska jest z jednym z ostatnich krajów, w których dany lek wchodzi na listy refundacyjne, rząd stara się ten czas nadganiać i w pewien sposób to się udaje.

- Produkcja nie może być tylko i wyłącznie ukierunkowana na popyt krajowy. Widzimy, że poszczególne firmy, które mają kilku producentów w Europie, traktują Polskę jak równorzędnego partnera. Niektóre produkty owszem, są wycofywane z Polski, ale niektóre są u nas produkowane dla połowy Europy, co pokazuje przykład firmy GlaxoSmithKline - mówił wiceminister Miłkowski.

- Należy zaważyć, że jest wiele firm, które inwestują w Polsce, pomimo braku refundacyjnego trybu rozwojowego. Firmy takie jak Polpharma, jak też Novo Nordisk przyznały, iż analizując sytuację gospodarczą w Polsce, oceniając rynek zbytu, podjęły strategiczną decyzję o inwestowaniu w kraju, mimo braku istotnych zachęt. Uwzględniają także te wszystkie mechanizmy, które daje obecna ustawa refundacyjna, w tym instrumenty dzielenia ryzyka, po to, aby te innowacyjne produkty wprowadzać na rynek - tłumaczył.

Wiceminister poinformował, że przy najbliższych zmianach prawa ministerstwo planuje wprowadzić zapisy usprawniające i ułatwiające zarządzanie instrumentami dzielenia ryzyka. - Mocno współpracujemy z firmami, ale potem jest NFZ jako płatnik, są szpitale. Musimy tak zmienić otoczenie prawne, aby maksymalnie uprościć cały system logistyczny, w celu najszybszego wdrażania innowacji - mówił.

Podkreślił zarazem, iż tak duże państwo jak Stany Zjednoczone, które ma wiele dochodowych przedsiębiorstw, nie skupia się wyłącznie na krajowej produkcji. Firmy te wchodzą także do Europy - Wielkiej Brytanii, czy Polski. - Aby być firmą globalną nie można patrzeć tylko na rynek polski. Chcielibyśmy, aby taka firma jak Polpharma stała się globalnym graczem - przyznał Maciej Miłkowski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum