MZ: opieka farmaceutyczna i e-recepta - te dwa pilotaże razem

Autor: Milena Motyl/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2018 18:53

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało pilotaż opieki farmaceutycznej. - Na razie pilotaż uwzględniałby usługę jaką jest przegląd lekowy - powiedział w poniedziałek (18 czerwca) wiceminister zdrowia Marcin Czech.

Wiceminister Marcin Czech poinformował, że pilotażowe wdrożenie OF na razie zostało ograniczone do usługi jaką jest przegląd lekowy. Fot. PTWP

- Patrzymy z wielką nadzieją w kierunku opieki farmaceutycznej. W resorcie cały czas toczą się prace nad wprowadzeniem pilotażu - poinformował Marcin Czech na konferencji prasowej "Apteka przyszłości: jak farmaceuta może wesprzeć lekarza", która odbyła się w Warszawie w poniedziałek (18 czerwca).

Jak wskazał, Ministerstwo Zdrowia wypracowało definicję opieki farmaceutycznej (OF). Według resortu, OF jest to działanie polegające na dokumentowanym procesie, w którym farmaceuta, współpracując z pacjentem i lekarzem, czuwa nad prawidłowym przebiegiem farmakoterapii.

- Definicja opieki farmaceutycznej, która teraz obowiązuje, wypełnia kryterium umieszczenia pacjenta w centrum systemu opieki zdrowotnej, a jednocześnie jest na tyle "systemowa", że zawiera klarowne wyznaczenie roli farmaceuty. Cieszę się z wypracowanego konsensusu odnośnie tej definicji - przyznał wiceminister.

Dodał, iż patrząc na doświadczenia innych krajów, które wprowadziły opiekę farmaceutyczną, potencjalna możliwość wykorzystania wiedzy farmaceuty w polskim systemie ochrony zdrowia jest dosyć szeroka.

Wraz z Zespołem ds. pilotażowego wdrożenia opieki farmaceutycznej resort chce ustalić, opierając się o przyjętą definicję, kierunek doradztwa farmaceutycznego w Polsce. Będzie on zależał od konkretnych założeń jakie zostaną przyjęte. Ministerstwo uważa, że obecnie prowadzony pilotaż e-recepty może też objąć pilotaż opieki farmaceutycznej. - To dobry moment na włączenie opieki farmaceutycznej - przyznał Marcin Czech.

Ministerstwo Zdrowia chce połączyć lekarza, pacjenta i farmaceutę informatycznym systemem wykorzystywanym przy pilotażu e-recepty, aby mogli ze sobą skutecznie współpracować. - W Sielcach i Skierniewicach, gdzie obecnie jest prowadzony pilotaż e-recepty, który ma potrwać do końca tego roku, chcemy sprawdzić, czy system OF ma szanse działać, czy ta wymiana informacji będzie postępować, w jakich zakresach i z jakim skutkiem - tłumaczył wiceminister Marcin Czech.

Minister Czech poinformował, że pilotażowe wdrożenie OF na razie zostało ograniczone do usługi jaką jest przegląd lekowy. Farmaceuta weryfikowałby leki przepisane przez lekarza, zwróciłby uwagę na dawkowanie i potencjalne interakcje.

- Dziękuje ministrowi Marcinowi Czechowi za ten pilotaż, jednak dotyczy on jednej usługi, którą świadczyłby farmaceuta. Opieka farmaceutyczna to nie tylko przeglądy lekowe, to jeszcze kilka bardzo ważnych obszarów, które aptekarz może wykonywać w ramach doradztwa farmaceutycznego - zaznaczyła obecna na konferencji Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes NRA.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum