MZ obraźliwie skomentowało uwagi strony społecznej. Zlekceważona skarży się do premiera

Autor: oprac. LJ • Źródło: PZPPF02 września 2022 14:00

Opublikowany raport z konsultacji publicznych projektu ustawy o refundacji leków wskazuje, że Ministerstwo Zdrowia nie tylko nie przychyliło się do naszych propozycji, lecz również otwarcie lekceważąco odnosi się do rozwiązań - informują Krajowi Producenci Leków.

MZ obraźliwie skomentowało uwagi strony społecznej. Zlekceważona skarży się do premiera
Urzędnicy Ministerstwa Zdrowia skomentowali uwagi do ustawy obrażając ich autorów. Fot. LJ
  • Ministerstwo Zdrowia przedstawiło wynik konsultacji społecznych projektu ustawy o refundacji leków
  • Część komentarzy do uwag strony społecznej branża farmaceutyczna uważa za obraźliwe
  • Resort zdrowia uznał nasze propozycje za „irracjonalne bzdury”, zarzucając nam złą wolę jakobyśmy przedstawiali „kasandryczne wizje" - informują Krajowi Producenci Leków

Obraźliwy język w raporcie z konsultacji

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano wynik konsultacji społecznych projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej.

Obok propozycji uczestników konsultacji są też stanowiska resortu zdrowia. Część z nich wzbudziła reakcję środowiska ze względu na niewyszukany język, jakim posłużył się autor komentarzy z Ministerstwa Zdrowia.

"Zwracamy uwagę, że w oficjalnym dokumencie, jakim jest raport z konsultacji, pojawia się język nielicujący z powagą urzędu, utrudniający prowadzenie dialogu społecznego, a czasem – niestety także obraźliwy dla jego uczestników" - napisali Krajowi Producenci Leków w piśmie do premiera, z apelem o mediację.

"W ramach procesu nowelizacji ustawy refundacyjnej, zapoczątkowanego w połowie ubiegłego roku, zaproponowaliśmy rozwiązania, które mogłyby zapewnić budowę silnego, lokalnego sektora farmaceutycznego, co byłoby procesem zgodnym z celami określonymi w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zależało nam na dialogu z resortem zdrowia oraz wypracowaniu odpowiednich rozwiązań. Byliśmy pełni nadziei, ponieważ na poziomie deklaracji łączył nas wspólny cel" - podkreślają w piśmie.

- Niestety, opublikowany raport z konsultacji publicznych przynosi zdumiewające informacje. Nie tylko bowiem Ministerstwo Zdrowia nie przychyliło się do naszych propozycji, lecz również otwarcie lekceważąco odnosi się do rozwiązań, które mogą budować bezpieczeństwo lekowe kraju - oceniają.

Dialog na takich zasadach jest niemożliwy

W opinii KPL, za wyjątkowo niepokojące należy uznać zaskakującą treść oraz sposób i styl uzasadnienia nieuwzględnienia wypracowanych propozycji.

Podają przykłady:

"Przedstawione w raporcie uzasadnienie dla braku przyjęcia rozwiązań budujących bezpieczeństwo lekowe kraju w sposób fundamentalny narusza zasady dialogu społecznego. Dość powiedzieć, że resort zdrowia uznał nasze propozycje za „irracjonalne bzdury”, zarzucając nam złą wolę jakobyśmy przedstawiali „kasandryczne wizje” sytuacji po wprowadzeniu nowych przepisów.

- W innym miejscu spotykamy się z opinią o „groteskowości” naszej argumentacji. Podobne słowa spotkały zresztą również inne podmioty, które proponowały propozycje zmian projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej - czytamy w piśmie.

Producenci leków stwierdzają, że prowadzenie dialogu bez wsparcia premiera i na takich zasadach uznają za niemożliwe.

"Wobec strategicznego dla bezpieczeństwa kraju znaczenia krajowego sektora farmaceutycznego, prosimy Pana Premiera oraz wskazane przez Pana osoby o mediację, organizację konferencji uzgodnieniowej dotyczącej projektu oraz wsparcie procesu wypracowania rozwiązań służących zwiększeniu produkcji farmaceutycznej w kraju" - apelują.

Do pisma KPL ustosunkowała się Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

- Kwestie związane z nowelizacją ustawy refundacyjnej pozostają w zakresie kompetencji ministra właściwego do spraw zdrowia. Jednocześnie, niezależnie od aspektów merytorycznych sprawy, chciałabym zapewnić,
że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zwróciła Ministerstwu Zdrowia uwagę na potrzebę stosowania w ramach rządowego procesu legislacyjnego języka potwierdzającego szacunek do uczestników konsultacji - zawarto w odpowiedzi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum