MZ o projekcie zmian w wykazie leków refundowanych

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2015 19:10

Ministerstwo Zdrowia podaje, że w XXI projekcie wykazu leków refundowanych, który wejdzie w życie 1 maja 2015 r.  znalazły się zmiany dotyczące zarówno listy aptecznej jak i w zakresie leków stosowanych w ramach programów lekowych i chemioterapii.

MZ o projekcie zmian w wykazie leków refundowanych
Fot. archiwum

W zakresie listy aptecznej do obwieszczenia zostanie dodanych 68 nowych produktów, które są odpowiednikami dotychczas refundowanych. W związku z wpłynięciem wniosków o skrócenie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub ze względu na upłynięcie z dniem 1 maja 2015 r. terminu obowiązywania tych decyzji w XXI obwieszczeniu nie znajdzie się też 46 produktów obecnych w poprzednim obwieszczeniu.

Z kolei w przypadku 100 produktów zawierających 33 substancje czynne, rodzaje środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub rodzaje wyrobów medycznych wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu: od 64,45 zł do 1 gr.

W zakresie leków stosowanych w ramach programów lekowych i chemioterapii zwiększy się dostępność leczenia: w ramach nowego programu lekowego Leczenie neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) - refundacją zostaną objęte: lek zawierający aflibercept i lek zawierający ranibizumab; w ramach programu lekowego Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C refundacją zostanie objęty lek zawierający simeprewir.

Zwiększy się także dostępność terapii w przypadku chorób, których leczenie jest już finansowane w ramach programów lekowych lub chemioterapii.

Refundacją zostaną objęte też kolejne leki zawierające substancje czynne: tenofowir, immunoglobulinę ludzką. Dla 16 leków zawierających 5 substancji czynnych stosowanych w chemioterapii i programach lekowych wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu - od 2277,08 zł do 0,54 zł.

Więcej: www.mz.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum