Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia | 20-04-2018 15:36

MZ o projekcie majowej listy: będą refundowane nowe terapie

Majowy projekt listy leków refundowanych zakłada istotne rozszerzenie opcji terapeutycznych dostępnych dla seniorów. Mamy też dobre wiadomości dla pacjentów cierpiących na raka nerki i płuc - mówi wiceminister zdrowia, Marcin Czech.

MZ o projekcie majowej listy: będą refundowane nowe terapie. Fot. Archiwum

- Majowy projekt listy leków refundowanych zakłada istotne rozszerzenie opcji terapeutycznych dostępnych dla seniorów. Mamy też dobre wiadomości dla pacjentów cierpiących na raka nerki i płuca - mówił wiceminister zdrowia, Marcin Czech, podczas briefingu na temat projektu nowej listy leków refundowanych (Warszawa, 20 kwietnia br.).

Zapewniał, że projekt nowego obwieszczenia refundacyjnego, które będzie obowiązywać od maja 2018 roku, przynosi korzyści dla pacjentów, którzy ukończyli 75 rok życia. W ramach listy "S" uzyskają oni dostęp do wielu leków, w tym heparyn wielocząsteczkowych oraz terapii stosowanych w leczeniu astmy i POChP.

- Będą też zmiany w zakresie programów lekowych - mówił wiceminister, zwracając uwagę na program leczenia raka nerki. Dodał, że trwają prace nad stworzeniem kompleksowego podejścia do terapii onkologicznych, stosowanych w leczeniu raka płuca, które należą do najczęściej rozpoznawanych nowotworów złośliwych w Polsce.

Zmiany dla seniorów
Jeśli chodzi o listę "S", od 1 maja w wykazie bezpłatnych leków znajdzie się wiele substancji czynnych, które zostały wskazane przez NFZ jako brakujące. - Naszym celem jest zrefundowanie leków, do których pacjenci dopłacają najwięcej. Produkty te otrzymały już pozytywną ocenę AOTMiT w zakresie zasadności zapewnienia dopłat z budżetu państwa w ramach listy "75+".

Jak najistotniejsze pozycje wiceminister wymienił heparyny drobnocząsteczkowe o działaniu przeciwzakrzepowym, zawierające substancje czynne enoksaparynę, dalteparynę i nadropatynę, które będą bezpłatne dla seniorów w zakresie wskazań objętych refundacją.

Ponadto wykaz zostanie uzupełniony o dużą grupę leków stosowanych w POChP i astmie.

Lista "75+" zostanie też poszerzona o silne leki stosowane w bólach neuropatycznych, jak również o substancje stosowane w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oraz innych chorób o podłożu autoimmunologicznym.

Nowe programy, nowe leki w programach
W wykazie znajdą się również podstawowe leki stosowane w chorobach tarczycy zawierające substancję levotyroxyne.

Zmiany nastąpią też w programach lekowych, które obejmują wprowadzenie dotychczas nierefundowanych terapii w innych schorzeniach, takich jak akromegalia. Terapia będzie dostępna w ramach nowo tworzonego programu leczenia akromegalii pasyreotydem. Jak szacuje resort zdrowia, w Polsce chorych na to schorzenie jest ok. 2 tys. osób.

Ponadto, pacjenci z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego uzyskają dostęp do leczenia nową substancją czynną wedolizumabem w ramach programu lekowego. - Obecnie trwają też prace nad poszerzeniem dostępu do terapii w leczeniu choroby Parkinsona - zapowiedział wiceminister.

Nowości w onkologii
Zmiany mają nastąpić także w onkologii. - W resorcie prowadzimy obecnie rozmowy nad przygotowaniem kompleksowego podejścia do leczenia nowotworów złośliwych raka płuca, z uwzględnieniem innowacyjnych, kosztowo-efektywnych opcji terapeutycznych. Naszym priorytetem jest wypracowanie systemowego podejścia, w szczególności w zakresie pierwszej i drugiej linii leczenia - mówił wiceminister Marcin Czech.

- Dążymy do wypracowania ujednoliconych zapisów istniejącego programu, co wymaga zgody wszystkich podmiotów odpowiedzialnych, których leki są finansowane w jego ramach - dodał wyjaśniając, dlaczego jest za wcześnie na podawanie konkretnych nazw leków.

Przyznał jednak, że jedną z terapii, której dotyczą rozmowy, jest kryzotynib, ukierunkowany molekularnie w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca.

Projekt obwieszczenia wprowadza również nowe opcje terapeutyczne do istniejącego programu lekowego leczenia raka nerki, w tym cabozatynib.

Projekt majowej listy leków refundowanych ma zostać opublikowany w przyszły tygodniu.