MZ o finansowaniu leków dla seniorów

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2017 20:15

W 2015 r. seniorzy po 75. roku życia wydali ok. 860 mln zł na leki refundowane. Dzięki projektowi 75+ wydatki tej grupy pacjentów za leki refundowane zmniejszyły się od 1 września 2016 r. o 40%, a w kolejnych latach - zmniejszą się o ponad 60% - informuje Ministerstwo Zdrowia.

MZ o finansowaniu leków dla seniorów
Do 14 grudnia z projektu leki 75+ skorzystało ponad 1,6 miliona seniorów. Fot. Shutterstock

Od 1 września seniorzy, którzy ukończyli 75 lat, mają dostęp do bezpłatnych leków. Jedyne kryterium to wiek pacjenta (weryfikowany na podstawie numeru PESEL lub daty urodzenia). 

Lista bezpłatnych leków jest częścią obwieszczenia refundacyjnego. Obecnie zawiera 1167 pozycji (1167 preparatów), które obejmują 78 substancji czynnych. Znajdują się na niej leki stosowane w leczeniu osób starszych (głównie chorób przewlekłych, np. chorób serca i układu krążenia, choroby Parkinsona, osteoporozy).

Lista jest aktualizowana co dwa miesiące, razem z obwieszczeniem refundacyjnym.

Od 1 stycznia 2017 r. wykaz został rozszerzony o:

- insuliny ludzkie i krótkodziałające analogi insulin ludzkich,
- leki zawierające substancję czynną pramipexolum do stosowania w leczeniu pacjentów z objawami idiopatycznej choroby Parkinsona u dorosłych,
- leki zawierające umeclidinii bromidum – stosowane przy leczeniu POChP.

Do 14 grudnia z projektu leki 75+ skorzystało ponad 1,6 miliona seniorów, którym wydano ponad 9,8 mln opakowań bezpłatnych leków. Seniorzy otrzymali ponad 4,2 mln recept na bezpłatne leki.

Więcej: www.mz.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum