MZ o dostępności do leków przeciwwirusowych: firmy zwiększą dostawy do naszego kraju

Autor: oprac. MCD • Źródło: PAP03 stycznia 2023 11:40

- Na bieżąco monitorujemy stan hurtowni i aptek w zakresie leków na grypę. Dla najmłodszych leki te są dostępne praktycznie wszędzie - zapewnił we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał także, że darmowe testy na wirusy powinny być dostępne w przychodniach na początku przyszłego tygodnia.

MZ o dostępności do leków przeciwwirusowych: firmy zwiększą dostawy do naszego kraju
MZ monitoruje stan hurtowni i aptek w zakresie dostępności leków przeciwwirusowych i antybiotyków Fot. Shutterstock
  • Wiceminister Waldemar Kraska po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Ministerstwie Zdrowia poinformował, że w ciągu ostatnich dziewięciu dni wirusem grypy zakaziło się w Polsce 389 tys. osób
  • Zapewnił, że resort monitoruje hurtownie i apteki w zakresie dostępności leków przeciwwirusowych i antybiotyków. - Mamy informacje od firm, że zwiększą dostawę do naszego kraju - mówił
  • Wyjaśnił także, że dla najmłodszych leki są praktycznie wszędzie dostępne, a od przyszłego tygodnia powinny być dostępne także darmowe testy na grypę, COVID-19 i RSV 

Wiceminister Kraska o dostępie do leków: firmy zwiększą dostawy do naszego kraju

Wiceszef MZ na konferencji prasowej po posiedzeniu sztabu kryzysowego w resorcie zdrowia był pytany m.in. o dostępność leków na grypę.

Wiceminister Kraska przekazał, że dostępność do leków na grypę była tematem wtorkowego spotkania ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z przedstawicielami farmaceutów i producentów.

- Na bieżąco monitorujemy stan hurtowni i aptek. Informacje, które otrzymujemy, są takie, że ten asortyment, jeżeli chodzi o antybiotyki i leki przeciwwirusowe, w zależności od preparatu, jest od dwóch do czterech miesięcy, przy takim zapotrzebowaniu, jakie w tej chwili mają hurtownie na te leki - poinformował.

Jak przyznał, zdarzają się miejsca, gdzie danego antybiotyku czy leku przeciwwirusowego chwilowo może nie być, ale "mamy informacje ze strony firm, że zwiększą dostawę do naszego kraju".

- Dla najmłodszych te leki są praktycznie wszędzie dostępne, a wiemy, że prawie połowa infekcji wirusowych dotyczy dzieci - podkreślił.

Pytany, kiedy w przychodniach będzie można skorzystać z darmowego testu na grypę, covid i RSV, odpowiedział, że prawdopodobnie będzie to możliwe na początku przyszłego tygodnia.

- Mam nadzieję, że lekarze będą z tych testów korzystać. To zdecydowanie ułatwia diagnostykę i leczenie - powiedział wiceminister. Podkreślił, że testy będą bezpłatne.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum