MZ: nie zmieniły się zasady dostępu do terapii tzw. medyczną marihuaną

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2015 17:42

Ministerstwo Zdrowia informuje na stronie internetowej, że w dalszym ciągu w ramach tzw. importu docelowego można sprowadzać dla pacjentów produkty lecznicze na bazie ziela konopi indyjskich, spełniające wymagania określone w art. 4 ustawy Prawo farmaceutyczne.

MZ: nie zmieniły się zasady dostępu do terapii tzw. medyczną marihuaną

- Nie została wydana żadna decyzja, która zakazywałaby konsultantom krajowym i wojewódzkim potwierdzania zapotrzebowań na sprowadzenie z zagranicy tych produktów leczniczych. Lekarze i szpitale bez żadnych przeszkód mogą więc wnioskować o import docelowy, wystawiając zapotrzebowania - informuje resort zdrowia.

Przypomina jednocześnie, że odpowiedzialność związana z decyzją o zastosowaniu danego leku w terapii pacjenta spoczywa na lekarzu (który wystawił zapotrzebowanie w poradni, przychodni, ambulatorium czy gabinecie lekarskim) lub na szpitalu - jeżeli zapotrzebowanie zostało wystawione przez szpital.

W Polsce - bez potrzeby występowania o import docelowy - jest obecnie dostępny jeden produkt leczniczy na bazie marihuany (Sativex), który może być stosowany w łagodzeniu objawów spastyczności o przebiegu umiarkowanym do ciężkiego u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Jest on wydawany wyłącznie na receptę i dostępny za pełną odpłatnością.

Zgodnie ze stanowiskiem AOTMiT (rekomendacja nr 14/2015 z 18 lutego 2015 r.) lek ten nie jest refundowany, gdyż wyniki dostępnych badań w niewystarczającym stopniu udowadniają jego efektywność kliniczną w zarejestrowanych wskazaniach.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum