MZ: nie można przekazywać leków na Ukrainę z indywidualnych zbiórek

Autor: LJ • Źródło: NIA08 marca 2022 12:50

Nie ma możliwości przekazywania do Ukrainy produktów pochodzących z indywidualnych zbiórek - informuje Ministerstwo Zdrowia. Wysyłka leków jest koordynowana z instytucjami ukraińskimi.

MZ: nie można przekazywać leków na Ukrainę z indywidualnych zbiórek
Wolontariusze segregują leki w ośrodku pomocy dla armii ukraińskiej i uchodźców we Lwowie Fot. PAP/Vitaliy Hrabar
  • Wiele osób chce pomóc Ukrainie i organizuje zbiórkę leków. Jednak resort zdrowia informuje, że nie ma możliwości przekazywania do Ukrainy produktów pochodzących z indywidualnych zbiórek
  • Pomoc w postaci wysyłki leków na Ukrainę jest koordynowana przez Ministerstwo Zdrowia i Rządową Agencję Rezerw Strategicznych
  • Ministerstwo Zdrowia Ukrainy przekazuje polskich instytucjom zapotrzebowanie na konkretny asortyment medyczny

Leki dla Ukrainy. Ukraina wskazuje na konkretne potrzeby lekowe

Wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski, przygotował apel do samorządów: aptekarskiego i lekarskiego, informując, jak ich przedstawiciele mogą wesprzeć Ukrainę w zakresie dostępu do leków.

Informuje, że kwestie związane z przekazywaniem pomocy humanitarnej w tym zakresie są kierowane i koordynowane przez instytucje państwowe: Ministerstwo Zdrowia i Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.

Zapewnia, że resort zdrowia jest w bieżącym kontakcie z Ambasadą Ukrainy w Polsce oraz Ministerstwem Zdrowia Ukrainy, które przekazują zapotrzebowanie na konkretny asortyment medyczny.

Wysyłka leków jest też koordynowana na poziomie całej Unii Europejskiej i odbywa się za pośrednictwem Polski.

Za bieżące dostawy leków, przy ścisłej współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym, odpowiada Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

Jeśli chodzi o pomoc w dostarczeniu leków dla mieszkańców Ukrainy, którzy znaleźli się już na terytorium Polski, to wszelkie informacje należy kierować:

  • na adres e-mail: lekidlaukrainy@mz.gov.pl dla zamówień zbiorowych leków,
  • w ramach potrzeb indywidualnych poprzez formularz https://pomagamukrainie.gov.pl/

Każdy może pomóc Ukrainie. Ministerstwo Zdrowia wskazuje, jak

Jednocześnie resort zdrowia apeluje ponownie o rezygnację z indywidualnych zbiórek leków. Zaś jeśli już jakieś zbiórki są rozpoczęte lub zakończone, to ma prośbę o pomoc, w ramach działań Naczelnej Izby Lekarskiej oraz Naczelnej Izby Aptekarskiej, w kwalifikacji oraz rozdysponowaniu zgromadzonych produktów do punktów recepcyjnych dla uchodźców, znajdujących się w danym regionie (mieście, powiecie, gminie), gdzie była prowadzona zbiórka.

- Leki są wrażliwe na warunki przechowywania i transportu, z tego powodu niezbędna jest fachowa pomoc specjalistów, by produkty zebrane w wielkim odruchu serca i chęci pomocy nie uległy zniszczeniu - przypomina ministerstwo.

Apeluje szczególnie do środowiska farmaceutów, by uświadamiać osobom dokonującym zakupów produktów leczniczych i innych farmaceutyków, że nie ma możliwości przekazywania do Ukrainy produktów pochodzących z indywidualnych zbiórek.

Natomiast w związku z nasilająca się falą migracyjną produkty higieniczne czy leki OTC np. przeciwbólowe, mogą być z powodzeniem wykorzystane w miejscach tych zbiórek przez migrantów skierowanych do kolejnych punktów relokacji na terenie całego kraju. Te osoby też mogą potrzebować leków czy środków higienicznych już na miejscu po przybyciu do właściwego ośrodka relokacji.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum