MZ: leki przeciwko przeziębieniu nadal będą dostępne bez recepty

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 02 grudnia 2016 11:24

Resort zdrowia zapewnia, że leki stosowane w przeziębieniu, które zawierają pseudoefedrynę, kodeinę i dekstrometorfan, nadal będą dostępne bez recepty. Projekt rozporządzenia w tej sprawie nie zakłada też, że duże opakowania leków z pseudoefedryną znikną z aptek.

Fot. PTWP

Wprowadzenie nowych przepisów w ustawie: Prawo farmaceutyczne nie wydłuży kolejek do lekarzy - oświadcza Ministerstwo Zdrowia.

Jak wyjaśnia resort od 1 stycznia 2017 r. pacjenci jednorazowo będą mogli kupić  bez recepty lek, który będzie zawierał określoną ilość pseudoefedryny, kodeiny lub dekstrometorfanu. Projekt rozporządzenia przewiduje następujący maksymalny poziom tych substancji w lekach: pseudoefedryna - 720 mg, kodeina - 150 mg, dekstrometorfan - 360 mg.

- Wskazane dawki są wystarczające, aby terapia była skuteczna i bezpieczna. Proponowana zmiana nie przysporzy żadnych problemów pacjentom, którzy zaopatrują się w te leki, aby leczyć infekcje górnych dróg oddechowych - czytamy w komunikacie. 

Ministerstwo zwraca uwagę, że na rynku występuje zjawisko zaopatrywania się w leki, które zawierają pseudoefedrynę, w ilościach hurtowych. Następnie są one pozamedycznie wykorzystywane jako prekursory lub substancje psychoaktywne. Nowelizacja ustawy ma przeciwdziałać temu procederowi.

Takie same limity zastosowano m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Czechach i ostatnio w Niemczech. Raporty z Wielkiej Brytanii, które miały na celu monitorowanie wprowadzonych ograniczeń, wykazały ich wysoką skuteczność.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum