MZ: kolejne leki stosowane po przeszczepach będą refundowane

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2016 12:11

Na nowej liście refundacyjnej znajdą się kolejne leki stosowane u pacjentów po przeszczepach - wynika z informacji udzielonej w czwartek (28 stycznia) w Sejmie przez wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandę. Lista ta będzie obowiązywała od 1 marca.

MZ: kolejne leki stosowane po przeszczepach będą refundowane
Wiceminister zdrowia poinformował, że resort zakończył negocjacje z producentem leku w postaci proszku do sporządzania roztworu doustnego dla dzieci po przeszczepach. Fot. PTWP

Posłanka Kamila Gasiuk-Pichowicz (Nowoczesna) pytała w czwartek (28 stycznia) o refundację leków stosowanych u dzieci po transplantacjach. Od 1 stycznia na liście refundacyjnej znalazły się generyki leków immunosupresyjnych i przeciwwirusowych zawierających substancje czynne: walgancyklowir i takrolimus.

Gasiuk-Pihowicz zwróciła uwagę, że jeden z tych leków nie jest refundowany w postaci zawiesiny umożliwiającej podanie małym dzieciom, z kolei skuteczność stosowania drugiego leku u dzieci nie była badana.

Łanda zaznaczył, że decyzję o wpisaniu tych leków na listę refundacyjną podjęło poprzednie kierownictwo resortu zdrowia; podkreślił jednak, że decyzja ta była słuszna. Zapewnił, że nigdy pacjenci po przeszczepach nie byli zagrożeni z powodu zmian na liście refundacyjnej.

Wyjaśnił też, że zgodnie z ustawą refundacyjną, na listę należy wpisać tańszy lek, jeśli pozwala on na utrzymanie tego samego poziomu substancji czynnej we krwi.

Łanda poinformował jednocześnie, że resort zakończył negocjacje, które "doprowadzą do bardzo istotnych zmian i rzeczywiście te leki będą bardzo dostępne dla pacjentów od 1 marca, czyli wraz z ogłoszeniem nowego obwieszczenia". Zaznaczył, że nie może jeszcze mówić o szczegółach w tym zakresie.

Wiceminister zapewnił, że zmiany na liście refundacyjnej nie zagroziły także małym pacjentom oraz osobom po przeszczepach serca.

- Sytuacja, jakoby była konieczność dopłaty kilkuset złotych lub zaprzestania leczenia, w ogóle nie miała miejsca - podkreślił.

Łanda zwrócił uwagę, że lek przeciwwirusowy w postaci proszku do sporządzania roztworu doustnego zawierający walgancyklowir był refundowany dopiero od 1 września 2015 r. Wcześniej dzieci otrzymywały lek w postaci tabletek.

Wiceminister poinformował, że resort zakończył negocjacje z producentem tego leku w postaci proszku do sporządzania roztworu doustnego i środek ten będzie dostępny "w bardzo przystępnych warunkach".

- Dzięki tym negocjacjom i dzięki tym zdarzeniom, które miały miejsce, Narodowy Fundusz Zdrowia, i w jednym i w drugim przypadku, będzie miał ogromne, idące w dziesiątki milionów złotych, oszczędności, bez zagrożenia jakiegokolwiek dla pacjentów, ani bez specjalnego wzrostu dopłat, jeśli zechcieliby tylko pacjenci oraz lekarze przepisywać te leki, które były dostępne na ryczałt bądź z minimalną opłatą - dodał wiceminister.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum