MZ chce wprowadzić tzw. korytarze cenowe, narzucające cenę maksymalną leku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2020 11:31

Ministerstwo Zdrowia chce zmusić firmy farmaceutyczne do obniżek. W ramach nowelizowanej ustawy refundacyjnej planuje wprowadzić mechanizmy ustanawiające maksymalne ceny preparatów - pisze środowy (16 grudnia) "Dziennik Gazeta Prawna". Jak poinformowano prace nad zmianami zakończył już resort zdrowia.

MZ chce wprowadzić tzw. korytarze cenowe, narzucające cenę maksymalną leku
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Według gazety producenci alarmują jednocześnie, że takie rozwiązania uderzą przede wszystkim w polski przemysł farmaceutyczny. "Plan resortu kosztowałby rodzime firmy ok. 320 mln zł rocznie. Dla wszystkich koncernów strata z powodu konieczności obniżenia cen, na skutek dostosowania się do mechanizmu proponowanego w projekcie ustawy, wyniosłaby ponad 600 mln zł" - czytamy w "DGP".

Dziennik informuje, że w projekcie znalazł się "pomysł wprowadzenia tzw. korytarzy cenowych". "To mechanizm, który narzucałby maksymalną cenę leku. Firma, która chciałaby sprzedawać go drożej, wypadałaby z refundacji. Producent w takiej sytuacji miałby dwa wyjścia: mógłby wycofać lek, albo sprzedawać bez dopłat państwa - pacjent płaciłby 100 proc. jego ceny. Ile dokładnie? Zależałoby to tylko od wytwórcy" - podkreśla gazeta.

Według "DGP" głównym celem projektowanych zmian jest "ulżenie pacjentom", gdyż eksperci zgodnie przyznają, że w Polsce płacimy za leki za dużo. "Ceny są nadal wysokie. To rozwiązanie, które pozwoli te kwoty obniżyć" - przyznaje cytowany przez "DGP" Marcin Czech, były wiceminister zdrowia. Jednocześnie ekspert, z którym rozmawiał dziennik ocenia, że nowe regulacje uderzą w firmy farmaceutyczne.

"DGP" przytacza też opinię Krzysztofa Kopcia z Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, według którego, nowy mechanizm uzależni Polskę od produkcji w Chinach czy Indiach, gdyż to leki tych firm będą przede wszystkim w refundacji. "Nasze ceny są wyższe, bo i koszty produkcji są wyższe. Nie damy rady konkurować z lekami z tamtych krajów" - ocenia cytowany przez gazetę Kopeć.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum