×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

MZ: będziemy wydawać decyzje negatywne niezwłocznie. Takie jest oczekiwanie firm

Autor: Luiza Jakubiak • Źródło: Rynek Zdrowia20 maja 2022 10:30

Wnioski o objęcie danego leku refundacją mają być rozpatrzone w ciągu 180 dni i wydaniem decyzji: pozytywnej lub negatywnej. Jednak w praktyce czasami wydawanie decyzji negatywnych wydłuża się. Teraz ma się to zmienić.

MZ: będziemy wydawać decyzje negatywne niezwłocznie. Takie jest oczekiwanie firm
Ministerstwo Zdrowia zapowiada wydawanie decyzji w terminie Fot. LJ
  • Wnioski o objęcie danego leku refundacją mają być rozpatrzone w ciągu maksymalnie 180 dni i wydaniem decyzji: pozytywnej lub negatywnej
  • Jednak w praktyce czasami wydawanie decyzji negatywnych wydłuża się poza ten okres
  • Maciej Miłkowski: Jest oczekiwanie, żeby była decyzja, to będzie. Będziemy wydawać decyzje negatywne niezwłocznie

Decyzje mają być wydawane zgodnie z przepisami

Zgodnie z przepisami ustawy refundacyjnej, wnioski o objęcie danego leku refundacją mają być rozpatrzone w ciągu maksymalnie 180 dni i wydaniem decyzji: pozytywnej lub negatywnej. Jednak w praktyce czasami wydawanie decyzji negatywnych wydłuża się poza ten okres.

Nie zawsze jest to niekorzystna sytuacja dla firmy: póki nie ma ostatecznej decyzji, lek jest przedmiotem niełatwych negocjacji. Wydanie negatywnej decyzji wymagałoby od firmy rozpoczęcia całego procesu refundacyjnego od nowa, jeśli chciałaby ponownie ubiegać się o refundację.

Teraz ta praktyka ma się zmienić – jak zapowiedział wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski – „zgodnie z oczekiwaniem firm, które się skarżyły, że podjęliśmy decyzję negatywną, a oni chcieli inną”.

- Woleli poczekać niż mieć decyzję negatywną. Ale to zmieniamy. Faktycznie, 180 dni i chcemy wydawać decyzje negatywne niezwłocznie. Pacjent musi wiedzieć czy ma dostępność czy nie – mówił wiceminister podczas spotkania prezentującego Raport o dostępności do innowacji w krajach Grupy Wyszechradzkiej.

- Więc jeśli się nie umawiamy, że realizujemy to inaczej, to wydajemy decyzje negatywne i teraz będzie ich coraz więcej. Jest oczekiwanie, żeby była decyzja, to będzie – dodał wiceminister przypominając, że to jednocześnie oznacza później kolejne koszty, bo trzeba wydać kolejne pieniądze za złożenie wniosku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze