MSP dopuściło sześć podmiotów do prywatyzacji spółki Cefarm

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 października 2012 13:53

Ministerstwo Skarbu Państwa dopuściło sześć podmiotów do przeprowadzenia ograniczonego badania spółki Centrala Farmaceutyczna Cefarm z siedzibą w Warszawie i złożenia wiążących propozycji warunków umowy nabycia akcji spółki - podał resort na stronie internetowej.

MSP dopuściło sześć podmiotów do prywatyzacji spółki Cefarm
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
MSP dopuściło do dalszego etapu procesu prywatyzacji Cefarmu i przeprowadzenia badania spółki: Altus 16 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, Arboleda Development z siedzibą w Warszawie, Inwestor I z siedzibą w Warszawie, Penton Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych z siedzibą w Warszawie w imieniu i na rzecz Penton IV Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, Przedsiębiorstwo Badań i Ekspertyz Środowiska SEPO z siedzibą w Knurowie oraz Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek z Wrocławia.

W październiku ubiegłego roku MSP podpisało ze spółką PCZ umowę sprzedaży CF Cefarm w Warszawie za 80,05 mln zł, a w grudniu na transakcję wyraził zgodę UOKiK, jednak w maju tego roku PCZ poinformował, że odstąpił od umowy z powodu okoliczności, za które odpowiada sprzedawca.

PCZ podawał wtedy, że decyzja o odstąpieniu od umowy została podyktowana znaczącymi rozbieżnościami pomiędzy wskaźnikami charakteryzującymi spółkę Centrala Farmaceutyczna Cefarm w okresie od dnia złożenia oferty wiążącej przez PCZ do planowanego dnia zamknięcia transakcji.

Historia Centrali Farmaceutycznej Cefarm sięga 1945 r. Powstała wówczas "Centralna Składnica Sanitarna Ministerstwa Zdrowia". Kolejnymi zarządzeniami i uchwałami różnych ministrów oraz innych organów administracji państwowej zmieniana była nazwa przedsiębiorstwa lub przedmiot i zakres jego działalności. W kwietniu 2003 r. w wyniku komercjalizacji ówczesna Centrala Farmaceutyczna Cefarm przekształciła się w spółkę akcyjną - Centralę Farmaceutyczną Cefarm SA, której akcjonariuszem został Skarb Państwa.

Od momentu założenia firma, jako przedsiębiorstwo państwowe realizowała centralnie planowane zakupy i sprzedaż w kraju i za granicą środków farmaceutycznych. Ponadto prowadziła placówki terenowe, dostarczała zaopatrzenie w skali ogólnokrajowej do hurtowni farmaceutycznych i większych odbiorców, a także prowadziła obrót rynkowy na terenie całego kraju na centralnym szczeblu zbytu środkami farmaceutycznymi i artykułami sanitarnymi produkcji krajowej i z importu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum