Lublin: ruszyła produkcja pierwszej partii leku na COVID-19 z osocza ozdrowieńców

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 sierpnia 2020 13:23

Jak poinformowali we wtorek na konferencji prasowej przedstawiciele Biomedu Lublin i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, 18 sierpnia rusza produkcja pierwszej partii leku na COVID-19 z osocza ozdrowieńców.

Lublin: ruszyła produkcja pierwszej partii leku na COVID-19 z osocza ozdrowieńców
Biomed ma wyprodukować w pierwszej partii około 3 tys. ampułek leku Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Od dziś do momentu przekazania immunoglobuliny anty SARS-CoV-2 do badań klinicznych miną około dwa miesiące, prawdopodobnie z końcem października będziemy w stanie zwolnić lek do badań klinicznych - mówił członek zarządu Biomedu ds. operacyjnych Piotr Fic.

Biomed ma wyprodukować w pierwszej partii około 3 tys. ampułek leku, które będą podawane pacjentom w Klinice Chorób Zakaźnych Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, gdzie będą prowadzone badania kliniczne. Potrwają one około czterech miesięcy, po czym lek będzie mógł być przekazany do rejestracji i następnie skierowany do sprzedaży.

Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych PSK 1 w Lublinie prof. Krzysztof Tomasiewicz podkreślił, że koronawirus nie ustępuje i prawdopodobnie pozostanie na dłużej, zatem stworzenie skutecznej formy terapii, a także profilaktyki jest bardzo ważne. Zaznaczył, że podawanie pacjentom osocza ozdrowieńców przynosi bardzo dobre efekty, zatem lek wyprodukowany z osocza powinien być skuteczny.

Zbigniew Kopeć - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum