Lubelskie: ok. 30 przypadków nielegalnego wywozu leków

Autor: Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 23 marca 2016 15:56

Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w Lublinie cofnął zezwolenia 16. aptekom w związku z nielegalnym handlem lekami i ich wywozem za granicę. W latach 2011-2015 inspektorzy wykryli ok. 30 takich przypadków na terenie województwa lubelskiego.

Kilku farmaceutów dotknęła bardzo restrykcyjna kara, czyli zawieszenie prawa wykonywania zawodu farmaceuty Fot. Archiwum RZ

Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport w sprawie nadzoru lubelskiego WIF nad tym nielegalnym procederem. Chodzi o tzw. odwrócony łańcuch dystrybucji, w ramach którego apteki odsprzedawały leki do hurtowni farmaceutycznych. Te z kolei zarabiały odsprzedając je kilka razy drożej klientom zagranicznym - informuje Kurier Lubelski.

WIF w Lublinie wskazuje, że każde podejrzenie o uczestnictwie w nielegalnym handlu lekami za granicę zgłaszane jest do organów ścigania. O wykryciu nieprawidłowości w aptekach informowany jest także rzecznik odpowiedzialności zawodowej.

Tomasz Barszcz, prezes Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej zaznacza, że w przypadku, gdy inspektorat stwierdzi, iż któryś z kierowników aptek uczestniczył w procederze nielegalnej sprzedaży leków za granicę, jest wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego przeciwko farmaceucie. Jeśli dowody potwierdzą jego winę, sprawa kierowana jest do sądu aptekarskiego.

Prezes LOIA dodaje, że przez ostatnie półtora roku Izba otrzymała kilkanaście takich wniosków. Część z nich potwierdziła się w czasie postępowania przed sądem aptekarskim. Kilku farmaceutów dotknęła bardzo restrykcyjna kara, czyli zawieszenie prawa wykonywania zawodu farmaceuty.

Więcej: www.kurierlubelski.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum