Lubelskie: konsekwencje za udział aptek w nielegalnym obrocie lekami

Autor: LJ/rynekzdrowia.pl • • 27 lipca 2011 12:54

Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w Lublinie zakończył kontrolę w aptekach na terenie województwa. Wynika z niej, że cztery apteki uczestniczyły w nielegalnym obrocie lekami.

Lubelskie: konsekwencje za udział aptek w nielegalnym obrocie lekami
Polegał on na tym, że hurtownie kupowały leki od aptek, a później sprzedawały je za granicą, po wyższych cenach, w ramach tzw. handlu równoległego.

Zgodnie z prawem farmaceutycznym, przedsiębiorca prowadzący hurtownię może zaopatrywać się w produkty lecznicze wyłącznie od wytwórcy lub innej hurtowni farmaceutycznej. Apteki tymczasem mogą prowadzić jedynie sprzedaż detaliczną produktów leczniczych.

Gromadzenie leków przez apteki i ich masowa odsprzedaż do hurtowni powodowały braki pewnych produktów na rynku. Ponieważ chodziło również o leki ratujące życie, które nie mają odpowiedników, nielegalna działaność podmiotów obrotu lekiem stanowi bezpośrednie narażenie życia i zdrowia pacjentów.

Właściciele aptek, które WIF w Lublinie wskazał jako naruszające prawo, mogą się odwołać od decyzji Inspektoratu. Grozi im utrata koncesji na prowadzenie apteki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum