Łódzkie: aptekarze przystąpią do protestu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2012 16:38

Aptekarze w województwie łódzkim przystąpią do protestu - zadecydowała w niedzielę (15 stycznia) Okręgowa Rada Aptekarska w Łodzi. Od poniedziałku (16 stycznia) apteki będą zamykane codziennie od godz. 13 do 14.

Jak poinformował w niedzielę (15 stycznia) rzecznik Okręgowej Rady Aptekarskiej w Łodzi Zbigniew Solarz, rada na nadzwyczajnym posiedzeniu przyjęła stanowisko, w którym "popiera działania Naczelnej Rady Aptekarskiej i przystępuje do protestu".

W sobotę (14 stycznia) NRA, na znak protestu przeciwko pozostawieniu w ustawie refundacyjnej przepisu w sprawie karania farmaceutów, którzy realizują niewłaściwie wypisane recepty, postanowiła, że od godz. 13 do 14 apteki będą zamykane. Leki mają być wydawane tylko w nagłych przypadkach, zagrażających życiu. Dotyczy to m.in. ciężkich chorób przewlekłych, gdy brak przyjęcia specyfiku może mieć poważne konsekwencje, np. w nadciśnieniu tętniczym.

Rada wezwała aptekarzy do "rygorystycznego, wymaganego przez obowiązujące przepisy prawa oraz umowę z NFZ, badania formalnej poprawności recept lekarskich i wydawania leków refundowanych jedynie na podstawie recepty prawidłowo wystawionej".

Oznacza to, że w przypadku, gdy np. lekarz na recepcie postawi pieczątkę: "Refundacja do decyzji NFZ" lub nie określi poziomu odpłatności pacjenta za lek, chory może mieć problemy z wykupieniem preparatu z przysługującą mu zniżką.

Do tej pory większość farmaceutów realizowała takie recepty. Od początku roku wystawiali je lekarze m.in. z OZZL i Porozumienia Zielonogórskiego, którzy prowadzą protest pieczątkowy przeciwko przepisom refundacyjnym.

Tymczasem w sobotę (14 stycznia), zarząd PZ zadecydował, że od poniedziałku zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim lekarze nie będą już stawiali pieczątek na receptach: "Refundacja leku do decyzji NFZ". Podobną decyzję w niedzielę (15 stycznia) podjeła Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia (PFPOZ). W poniedziałek rekomendacje w sprawie recept ma wydać Zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. 

W piątek (13 stycznia) Naczelna Rada Lekarska zarekomendowała lekarzom, by umieszczali na receptach numer oddziału NFZ, międzynarodową nazwę leku oraz nie wskazywali poziomu odpłatności leku, z wyjątkiem specyfików przepisywanych w przypadku chorób wymienionych w obwieszczeniu Ministra Zdrowia. Lekarze mają tak postępować do czasu spełnienia postulatu o zwolnieniu ich z obowiązku odnotowywania stopnia refundacji leku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum