Litwa: parlament uchwalił bezpłatne leki dla seniorów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 października 2019 17:19

Na Litwie refundowane leki będą bezpłatne dla osób powyżej 75. roku życia - postanowił w czwartek (17 października) parlament w Wilnie. Z taką propozycją, wzorując się na doświadczeniach Polski, wystąpiła Akcja Wyborcza Polaków na Litwie - Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR).

Litwa: parlament uchwalił bezpłatne leki dla seniorów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Przykład Polski był dla nas inspiracją do przygotowania odpowiedniej nowelizacji ustawy - powiedziała PAP szefowa sejmowej frakcji AWPL-ZChR, posłanka Wanda Krawczonok.

- Mamy przykład Polski (…), cieszę się, że również nasi seniorzy doczekają takiego społecznego wsparcia - powiedział przewodniczący najliczniejszej partii parlamentarnej, Związku Rolników i Zielonych, poseł Ramunas Karbauskis.

Zasada bezpłatnych leków refundowanych zacznie obowiązywać od 1 lipca 2020 roku i obejmie też osoby niepełnosprawne i o najniższych dochodach.

Za przyjęciem nowelizacji ustawy głosowało 97 posłów w 141-osobowym Sejmie; nikt nie był przeciwko. Od głosu wstrzymała się Ingrida Szimonyte, posłanka opozycyjnej partii konserwatywnej Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci. Szimonyte przytoczyła przykład Estonii, gdzie podobna reforma się nie powiodła.

Bezpłatne leki to kolejny przykład z Polski, z którego korzysta Litwa. Przed dwoma laty na Litwie wprowadzono świadczenia na dzieci na wzór programu 500+.

Z Wilna Aleksandra Akińczo 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum