Listy refundacyjne - jeszcze poczekamy

Autor: Nasz Dziennik/Rynek Zdrowia • • 24 września 2009 14:44

Druga tegoroczna nowelizacja listy leków refundowanych, która miała się pojawić w lipcu, ciągle nie jest gotowa. Na początku października ministerstwo ma wyjaśnić powody jej braku posłom z sejmowej Komisji Zdrowia.

Listy refundacyjne - jeszcze poczekamy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Najpierw Ministerstwo Zdrowia zapowiadało w czerwcu, że druga nowelizacja listy leków refundowanych pojawi się w lipcu. Potem podano jeszcze kilka terminów, ale żaden nie został dotrzymany. Prawdopodobnie dlatego, że wydatki na refundacje cen leków mogą przekroczyć plany finansowe NFZ, który na ten cel ma w tym roku niecałe 8 mld złotych - rozważa Nasz Dziennik.

Jak mówi dziennikarozm gazety dr Maciej Jędrzejewski - przewodniczący mazowieckiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, fakt, że lista leków refundowanych opóźnia się, nie ma większego znaczenia dla lekarzy i większości pacjentów. Najbardziej interesują się listą firmy farmaceutyczne - ze względu na warunki biznesowe.

Jednak – jak przyznaje Maciej Jędrzejewski, teraz i pacjenci z niecierpliwością wyczekują na ogłoszenie nowej listy, bo wcześniej ministerstwo obiecało grupie chorych, iż będą refundowane dla nich nowoczesne leki. Więc teraz pacjenci czekają na nie z przeświadczeniem, że będą o wiele tańsze.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum