Listy leków refundowanych 2010: opublikowane niemal za pięć dwunasta, to zbyt późno

Autor: Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia • • 30 grudnia 2010 12:05

Rozporządzenia refundacyjne, które obowiązują od 30 grudnia, zostały opublikowane w nocy 29 grudnia. Na wprowadzenie zmian aptekarze mieli nieco ponad dwie godziny pozostające do północy.

Listy leków refundowanych 2010: opublikowane niemal za pięć dwunasta, to zbyt późno

Wymogi prawa zostały spełnione, jednak aptekarze mają żal do resortu zdrowia za zbyt późne opublikowanie wykazów.

– Cały dzień wyczekiwaliśmy w aptekach na podanie do wiadomości list leków refundowanych. Wieczorem wydawało się nawet, że po raz kolejny termin zostanie przesunięty. Dopiero dwie godziny przed północą listy zostały opublikowane w Dziennikach Ustaw. To wszystko znacznie komplikuje naszą pracę, ale chyba na to nikt nie zwraca uwagi – przyznała z przykrością Alina Fornal, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie.

Odstępstwo od vacatio legis
Również prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Grzegorz Kucharewicz wyraził zaniepokojenie terminem i sposobem publikowania wykazów. Mówi o chaosie, jaki towarzyszył przygotowaniu i wprowadzeniu w życie rozporządzeń refundacyjnych.

Naczelna Rada Aptekarska przypomina, że zgodnie z ustalonym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, wykazy refundacyjne jako akty normatywne zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w dziennikach urzędowych, wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia. Odstępstwa od tej praktyki mogą występować wyłącznie w uzasadnionych przypadkach.
 

– Minister zdrowia zmusza aptekarzy do prowadzenia działalności na podstawie dokumentów opublikowanych na stronie internetowej oraz nieoficjalnych baz danych. Działania Ministerstwa Zdrowia doprowadziły do tego, że od 30 grudnia 2010 roku, wydawanie refundowanych leków i wyrobów medycznych odbywać się będzie początkowo na podstawie danych, które nie mogą być sprawdzone w oparciu o treść rozporządzeń, prawidłowo opublikowanych w dziennikach urzędowych – ocenia Grzegorz Kucharewicz.

Informuje, że
firmy świadczące usługi informatyczne dla aptek już ostrzegają, iż w ogłoszonych na stronach internetowych MZ nowych listach leków refundowanych i wyrobów medycznych są błędy.

Sylwestrowe VAT-owanie
Do tego aptekarzy czeka zmiana cen leków z powodu wzrostu podatku VAT z 7 na 8 procent. Wcześniej resort zdrowia informował o dwóch terminach obowiązywania list: 30 grudnia lub 1 stycznia. W tym drugim przypadku aptekarze otrzymaliby wykazy z cenami uwzględniającymi zmiany podatku VAT. Resort zdecydował jednak o publikacji listy w pierwszym z podanych terminów.

Prezes Kucharewicz przypomina, że zwracał się do minister zdrowia Ewy Kopacz z sugestią, by nowe wykazy cen urzędowych leków weszły w życie 1 stycznia 2011 roku i zawierały ceny uwzględniające wzrost stawki podatku VAT.

Znowu więc aptekarze – zamiast na sali balowej – Sylwestra spędzą w aptekach, wprowadzając zmiany do systemów komputerowych.

Nowości na listach
Pierwszym terminem publikacji listy leków refundowanych miał być 16 grudnia. Do końca ważyły się losy pozostawienia na wykazach długodziałających analogów insulin. Ostatecznie
z wykazów zostały usunięte insuliny lantus oraz lewemir (podobnie jak w ubiegłym roku). Analogi długodziałające będą dostępne w ramach programu terapeutycznego.

Do listy dopisana została kolejna insulina krótkodziałająca – apidra. Produkt dołączy do znajdujących się już w grupie insulin krótkodziałających. Rozszerzono wskazania dla leków przeciwpsychotycznych drugiej generacji stosowanych dotąd u chorych na schizofrenię. Z refundacji skorzystają teraz także pacjenci z chorobami afektywymi dwubiegunowo.

Dopisany został również lek arava (leflunomid), stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Dotychczas lek był dostępny dla chorych w ramach programu terapeutycznego.

Na wykazach znalazło się ok. 40 nowych substancji. Refundowane będą także 54 wyroby medyczne, w tym 52 rodzaje opatrunków (m.in. stosowane w przewlekłych schorzeniach skórnych oraz u pacjentów z przewlekłymi owrzodzeniami) i 2 rodzaje pasków dla chorych na cukrzycę.

Z listy zostały usunięte 43 produkty, na wniosek samych producentów, które obecnie są niedostępne na rynku. Na nowej liście leków znalazło się w sumie blisko 3,94 tys. pozycji.

Zmiany w limitach
Ministerstwo zapowiada obniżkę cen w przypadku 23 leków oraz niewielkie podwyżki cen 43 produktów leczniczych.

– Są to nieznaczne, kilkugroszowe zmiany w przypadku leków, których ceny nie ulegały zmianie od kilku lat. Podwyżka dotyczy tych leków, których produkcja staje się nieopłacalna dla wytwórcy – mówił były wiceminister zdrowia Marek Twardowski w październiku br.

W wykazie obniżono poziom limitu dla 1137 pozycji lekowych, natomiast podwyżek limitów dokonano dla 107 pozycji. Zdaniem resortu zdrowia, obniżki limitów, utworzenie nowych grup limitowych oraz obniżka cen na niektóre produkty lecznicze przyniesie spadek wydatków NFZ na leki rzędu 10 mln złotych.

Więcej na temat list refundacyjnych: www.rynekaptek.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum