Lista leków na receptę, których dostępność spadła i nie mają łatwo dostępnych zamienników

rynekaptek.pl Autor: PTWP - RynekAptek.pl • Źródło: Rynek Aptek/Rynek Zdrowia   • 06 sierpnia 2019 11:05

Portal GdziePoLek.pl przeanalizował zaopatrzenie na leki sięgając pół roku wstecz, aby zidentyfikować preparaty, których dostępność gwałtownie się pogorszyła. Z kilkuset uzyskanych pozycji farmaceuci wybrali 40 deficytów leków, których brak ma krytyczne znaczenie dla pacjentów: nie mają odpowiedników, są one kosztowne lub trudne w zastosowaniu.

Lista leków na receptę, których dostępność spadła i nie mają łatwo dostępnych zamienników
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według byłego ministra zdrowia, Konstantego Radziwiłła, cały kryzys lekowy miałby sprowadzać się do jednej substancji, lewotyroksyny sodowej obecnej w leku Euthyrox. Obecny minister twierdzi, że nawet jeśli jakichś leków brakuje, to łatwo znaleźć zamiennik innego producenta.

Z drugiej strony, Naczelna Izba Aptekarska mówi o 500 brakujących produktach, nie publikując jednak ich listy i jej źródeł. Rządowa lista produktów zagrożonych brakiem dostępności to ponad 300 pozycji, ale jak podkreśla ministerstwo, nie jest to lista braków, tylko raczej produktów, które rząd chce bronić przed wywozem.

Portal przyjął podejście dwuetapowe, w którego rezultacie powstała lista 40 leków na receptę, których obecny brak uznajemy za krytyczny dla stosujących ich pacjentów (stan na 29 lipca br.)

W pierwszym etapie powstała długa lista na podstawie danych z systemów: portal zidentyfikował wszystkie opakowania, które wcześniej były dostępne w aptekach (minimum 10 proc.), a ich dostępność spadła co najmniej o połowę. Takich opakowań było 264.

W drugim kroku farmaceuci ocenili każdy z produktów pod kątem znaczenia dla pacjentów oraz istnienia zamienników.

Porównując uzyskaną listę z nagłaśnianymi ostatnio przez media brakami leków może rzucać się w oczy nieobecność kilku pozycji. Poniżej trzy przykłady:

Effox Long 50: ten lek z monoazotanem izosorbidu, zapobiegający napadom dławicy piersiowej odnotował duży spadek dostępności. Po okresie braków nastąpił jednak odczuwalny wzrost podaży tego produktu.

Euthyrox: na liście są dwie dawki, o najsłabszej dostępności, pozostałe moce pojawiły się jednak na rynku. Według informacji podmiotu odpowiedzialnego w najbliższym miesiącu ma zwiększyć się ilość leku Euthyrox we wszystkich dawkach. Najbliższa dostawa planowana jest na 31 lipca oraz 2 sierpnia i będzie to dawka 112 mcg. Pozostałe moce leku mają napływać do Polski sukcesywnie przez cały sierpień. Firma Merck deklaruje, że od sierpnia dostawy będą regularne.

Glucophage XR: preparat z przeciwcukrzycową metforminą - jedną z najszerzej stosowanych doustnych substancji regulujących poziom cukru we krwi. Od około 10 lipca lek w opakowaniu po 30 tabletek zaczął spływać do aptek. Obecnie więcej niż połowa placówek zintegrowanych z GdziePoLek deklaruje, że posiada Glucophage XR 500 po 30 tabletek, które może być wydane w miejsce opakowania po 60 sztuk, chociaż jest nieco mniej ekonomiczne.

Więcej: rynekaptek.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum