Lista leków, których może zabraknąć. Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykaz

Autor: oprac. LJ • Źródło: GdziePoLek21 marca 2022 20:20

Tych leków może zabraknąć. Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę, która obowiązuje od 1 marca 2022 roku. Umieszczonych w wykazie leków nie można wywozić za granicę z uwagi na ich braki w kraju. Dodano do niej m.in. lek stosowany w astmie.

Lista leków, których może zabraknąć. Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykaz
Nowa lista leków, których może zabraknąć. Nowa lista Ministerstwa Zdrowia Fot. Shutterstock
 • Jakich leków może w Polsce zabraknąć? Jest najnowsza lista leków deficytowych. To tzw. lista antywywozowa. Obowiązuje od 1 marca 2022 roku
 • W wykazie Ministra Zdrowia znajduje się 207 produktów zagrożonych brakiem dostępności na terenie Polski
 • Umieszczonych w wykazie leków nie można wywozić za granicę z uwagi na ich braki w kraju

Tych leków może zabraknąć. Jest marcowa lista antywywozowa

Resort zdrowia opublikował kolejny wykaz leków objętych zakazem wywozu. Obowiązuje od 1 marca 2022 roku.

W wykazie znajduje się 207 produktów zagrożonych brakiem dostępności na terenie Polski. To o 8 mniej niż zawierała poprzednia lista. W sumie usunięto z niej 15 pozycji, a dodano 7 - podsumowuje serwis GdziePoLek.

Do wykazu dodano:

 • Alvesco 160 w postaci aerozolu inhalacyjnego.

Alvesco 160 posiada obecnie na stanie 91 proc. aptek zintegrowanych z GdziePoLek. W obrocie znajduje się także dawka 80 mcg, ale nie została ona uwzględniona w wykazie.

 • Flexbumin 200 g/l - kolejna albumina ludzka - dwie wielkości produktu leczniczego.

Na liście jest już od dawna szeroki wybór produktów z tej grupy. Wymienić można chociażby leki Flebogamma DIF, HyQvia, Hizentra, Ig Vena, Kiovig czy Octagam. Albuminy to leki stosowane w lecznictwie szpitalnym do uzupełniania i utrzymywania objętości krwi krążącej w przypadku, gdy jej objętość jest zbyt mała.

 • Menopur z menotropiną, która zawiera dwa hormony płciowe: hormon folikulotropowy (FSH) i hormon luteinizujący (LH), regulujące pracę układu rozrodczego. Lek stosuje się w leczeniu niepłodności.
 • Pentasa w tabletkach o przedłużonym uwalnianiu w dawce 500 mg i 1 g oraz w zawiesinie doodbytniczej 1 g/100 ml.

Składnik aktywny leku - mesalazyna - działa miejscowo przeciwzapalnie w obrębie ściany jelita cienkiego i grubego. Lek stosowany jest w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oraz w chorobie Crohn’a.

 

Jakie leki zostały usunięte z wykazu?

 • Combigan - połączenie brimonidyny i timololu pod postacią kropli do oczu przeznaczonych do leczenia jaskry.

Aktualnie około 71 proc. aptek zintegrowanych z GdziePoLek posiada ten preparat na stanie. Nie ma on jednak zamienników.

 • Dilzem 120 retard, Dilzem 180 retard, Dilzem retard (zawiera 90 mg substancji czynnej), Oxycardil 60 oraz Oxycardil 120.

Diltiazem należy do grupy leków nazywanych antagonistami wapnia, które rozkurczają mięśnie gładkie naczyń oraz działają na mięsień sercowy. Z tego powodu stosowane są w chorobie niedokrwiennej serca oraz nadciśnieniu tętniczym.

 • Enbrel z etanerceptem (w wyborze dawek) o działaniu przeciwzapalnym, który jest stosowany w ramach kilku programów lekowych poświęconych terapii chorób stawów oraz łuszczycy.
 • Xeljanz z tofacytynibem w dawce 5 mg. Oprócz zapaleń stawów podawany jest także pacjentom z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.
 • Envarsus z takrolimusem, stosowanego w profilaktyce i leczeniu odrzucania przeszczepu nerki lub wątroby.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum