Linie produkcyjne Polfy Tarchomin w gotowości na większy popyt na antybiotyki i leki przeciwzapalne

Autor: PAP • Źródło: PAP05 stycznia 2023 12:50

Według  systemów sprawozdawczych dostęp do leków jest na razie na poziomie całego kraju zapewniony. - Widzimy jednak, że tempo ich ubywania w hurtowniach jest ogromne i jest nieporównywalne z poprzednimi latami - powiedział minister zdrowia podczas konferencji prasowej 5 stycznia. Dodał, że działania resortu podzielono na trzy obszary - dotyczący antybiotyków, leków przeciwwirusowych i obszar leków przeciwzapalnych.

Linie produkcyjne Polfy Tarchomin w gotowości na większy popyt na antybiotyki i leki przeciwzapalne
Prezes Polfy Tarchomin Jarosław Król podczas konferencji prasowej ministra zdrowia Fot. PAP/Andrzej Lange
  • Minister Adam Niedzielski mówił w czwartek w Warszawie podczas konferencji prasowej w Polfie Tarchomin m.in. na temat dostępności leków w Polsce
  • Przypomniał, że resort posiada system, który pozwala monitorować dostępność leków na poziomie hurtowym
  • Działania resortu podzielono na trzy obszary - dotyczący antybiotyków, leków przeciwwirusowych i obszar leków przeciwzapalnych

Tempo ubywania zasobów jest ogromne

- Według naszych systemów sprawozdawczych ten dostęp na razie na poziomie całego kraju jest zapewniony, ale rzeczywiście widzimy, że tempo ubywania zasobów w hurtowniach jest ogromne. Ono jest zupełnie nieporównywalne z poprzednimi latami - ocenił minister zdrowia.

- Mamy dużą skalę popytu na leki, dlatego pozwoliliśmy sobie oprócz bieżącego monitorowania przyjrzeć się, jak wygląda sytuacja zabezpieczenia w przypadku, gdyby ten niekorzystny scenariusz zachorowań na grypę i jego dalszego wzrostu był realizowany - dodał Niedzielski.

Szef MZ zakomunikował, że działania resortu podzielono na trzy obszary - dotyczący antybiotyków, leków przeciwwirusowych i obszar leków przeciwzapalnych.

Przekazał, że pod kątem antybiotyków Polfa Tarchomin zapewniła o dostępności do substancji czynnej. Również linie produkcyjne są przygotowane na to, żeby zaspokoić popyt.

- Jeśli chodzi o leki przeciwzapalne, tutaj też jest w Polfie przygotowana linia produkcyjna, która pomoże nam w przypadku kryzysu, bo na razie również na poziomie hurtowym problemu nie odczuwamy - dodał.

Leki przeciwwirusowe: sytuacja trudniejsza

Niedzielski wskazał, że w przypadku leków przeciwwirusowych sytuacja jest trudniejsza.

- Nie mamy tutaj możliwości produkcji w przypadku Polfy Tarchomin, dlatego rozmawiamy z innymi producentami, ale również otrzymaliśmy zapewnienie, że w najbliższym czasie takie dostawy się pojawią - zaakcentował.

Szef resortu zdrowia poinformował, że MZ współpracuje na bieżąco z Naczelną Radą Aptekarską (NRA).

- Monitorujemy również tę sytuację na poziomie aptek. Możemy mieć do czynienia z taką sytuacją, że w skali ogólnokrajowej na rynku hurtowym mamy zabezpieczone leki, ale nie w każdym miejscu zostaną dowiezione. Nie każda apteka trafi do hurtowni, bądź hurtownia zapewni (dostęp do leków - przyp. PAP) w odpowiednim czasie, więc pod tym względem razem z NRA monitorujemy sytuację na rynku - zakończył.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze