Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia | 07-11-2017 12:30

Lewoskrętna witamina C jest najlepsza - prawda czy mit?

Lewoskrętna witamina C od pewnego czasu robi zawrotną karierę. Fama niesie, że to cudowny lek na wszystko. Eksperci jednak studzą entuzjazm i przekonują, że to zwykła witamina C, a prawoskrętnej nie ma.

Lewoskrętna witamina C jest najlepsza - prawda czy mit?. Fot. Archiwum

Kwas askorbinowy występuje w formie dwóch izomerów, nazywanych enancjomerami D i L. Mają identyczne wzory sumaryczne, ale różnią się rozmieszczeniem w przestrzeni wiązań atomowych. Chiralność to cecha mówiąca, że cząsteczka i jej izomer są obiektami lustrzanymi, jak prawa i lewa ręka. 

Enancjomer L to kwas L-askorbinowy, czyli właśnie witamina C. Zapewne od litery L wzięło się nazywanie jej lewoskrętną (kwas D-askorbinowy nie jest witaminą C). Faktycznie kwas L-askorbinowy jest skuteczny, bo tylko on jest witaminą C, ale nie jest lekarstwem na wszystkie choroby.

Czytaj też: Wysokodawkowe wlewy i lewoskretny marketing czyli dziwna kariera witaminy

 To silny przeciwutleniacz, aktywuje wiele enzymów, ułatwia przyswajanie żelaza, bierze udział w syntezie kolagenu, wzmacnia zęby i dziąsła, stabilizuje psychikę, jednak nie wykazuje związku z częstotliwością zapadania na przeziębienia i ma minimalny wpływ na szybkość zdrowienia. 

Więcej: www.rp.pl