Lewica Razem chce darmowych leków na receptę dla wszystkich

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2019 13:20

Bezpłatne leki na receptę dla wszystkich oraz podwyżki dla personelu medycznego to postulaty przedstawione w poniedziałek (4 marca) przez koalicję Lewica Razem. Zdaniem jej przedstawicieli budżet państwa stać na ich realizację. Razem zapowiedziała też walkę z "przywilejami firm farmaceutycznych".

Lewica Razem chce darmowych leków na receptę dla wszystkich
- Refundacja wszystkich leków, które obecnie są na receptę, to jest 10 mld zł; w tym momencie budżet państwa już refunduje 60 proc. - zwraca uwagę Marcelina Zawisza z Partii Razem. Fot. Katarzyna Gubała

Marcelina Zawisza (Partia Razem) mówiła podczas konferencji prasowej przed Sejmem, że części pacjentów nie stać obecnie na wykupienie leków przepisanych im przez lekarza.

- Nie może być tak, że jeżeli lekarz uznaje, że jakiś lek jest nam niezbędny do tego, by wyzdrowieć, my nie mamy pieniędzy, żeby z tego leku skorzystać - oświadczyła. Podkreśliła, że zdaniem Partii Razem, leki na receptę powinny być bezpłatne dla wszystkich.

Dopytywana, ile może kosztować realizacja tego postulatu, Zawisza odparła, że "budżet państwa na to stać", biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą.

- Refundacja wszystkich leków, które obecnie są na receptę, to jest 10 mld zł; w tym momencie budżet państwa już refunduje 60 proc. (leków na receptę-PAP). Dorzucenie kolejnych 40 proc. jest wykonalne - mówiła.

Podkreśliła, że obywatele objęci dobrą opieką medyczną to korzyść dla całego społeczeństwa, a dbanie o nich, jest w interesie państwa.

Maciej Konieczny (Partia Razem) powiedział, że kolejnym postulatem Partii Razem jest walka z przywilejami firm farmaceutycznych, które - według niego - zgodnie z obecnym prawem patentowym, często mają nawet dwudziestoletni monopol na produkcję danego leku. Według niego pozwala im to dyktować wygórowane ceny medykamentów.

Podkreślił, że tracą na tym nie tylko indywidualni pacjenci, ale też budżet państwa. - Te absurdalne ceny to też miliardy złotych z budżetu, które mogłyby pójść na pensje pielęgniarek, na szpitale, służbę zdrowia - oświadczył.

Dodał, że w celu obniżki cen leków konieczne są "publiczne inwestycje" w badania nad nowym lekami tak, aby ich kierunek "nie zależał od tego, co się opłaca danej firmie, ale od tego, czego potrzebują pacjenci".

Konieczny zapowiedział też, że z "przywilejami firma farmaceutycznych" Partia Razem chce walczyć "na poziomie europejskim".

Pod koniec lutego lider Partii Razem Adrian Zandberg ogłosił powstanie Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewica Razem. W skład komitetu oprócz Partii Razem wchodzą Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza, Unia Pracy oraz organizacje społeczne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum