Leki z zamykanych aptek muszą być utylizowane, a mogłyby...

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 17 listopada 2016 10:10

Leki ze standardowej dystrybucji w przypadku likwidacji apteki muszą zostać zniszczone. Aptekarze nie rozumieją, dlaczego pełnowartościowe leki, na które czekają chorzy, są wyrzucane - zauważa Dziennik Polski.

Leki z zamykanych aptek muszą być utylizowane, a mogłyby...
Obowiązujące od 2002 r. prawo farmaceutyczne nakazuje właścicielom zamykanej apteki utylizować niesprzedane leki. Fot. Archiwum

Apteka, kończąc działalność, musi zniszczyć lekarstwa pozostałe w magazynach. Bogdana Pilichowska, która od 35 lat, dzięki funduszom uzyskanym od darczyńców, prowadzi w Krakowie Aptekę Darów i pomaga przewlekle chorym, określa tę sytuację jako ogromne marnotrawstwo. Podkreśla, że osób, których nie stać na leki ciągle przybywa i powinny być one wykorzystywane, a nie niszczone.

Obowiązujące od 2002 r. prawo farmaceutyczne nakazuje właścicielom zamykanej apteki utylizować niesprzedane leki. Ustawodawca chciał w ten sposób zapobiec nielegalnemu wywozowi preparatów za granicę albo sprzedaży ich na bazarach. Uregulowania nie wspominają jednak o tych, którzy na zakup leków nie mają pieniędzy. Prawo nie przewiduje przekazywania farmaceutyków np. aptekom leków darmowych.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum