Leki z kwetiapiną: jak zamieniać

Autor: NIA/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2010 10:27

Farmaceuta nie dostanie zwrotu refundacji z NFZ, jeżeli zamieni lek zawierający substancję czynną kwetiapina (tabletki powlekane) na leki z tą samą substancją czynną, lecz będące w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu.

Wydawanie refundowanych zamienników leków wymaga nie tylko wiedzy farmakologicznej...

Chodzi o produkt leczniczy Seroquel XR.

Według art. 38 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, farmaceuta może zamienić lek na inny i uzyskać refundację, o ile spełni kilka warunków. Jednym z nich jest wydanie leku w takiej postaci farmaceutycznej, która nie spowoduje różnic terapeutycznych.

Zgodnie z opinią Ministerstwa Zdrowia, zamiana na Seroquel XR nie spełnia warunków określonych w art. 38 ustawy o świadczeniach. Zatem przepisy nie pozwalają na refundację leku zawierającego substancję czynną kwetiapina w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu, ze względu na odmienną formę częstotliwości podawania i szybkości uwalniania leku w porównaniu z produktami leczniczymi w postaci tabletek powlekanych.

W związku z tym, iż farmaceuta nie ma uprawnień zmiany sposobu dawkowania produktu leczniczego określonego przez lekarza, z dwóch razy dziennie (w przypadku tabletek powlekanych) na jeden raz dziennie (w przypadku tabletek o przedłużonym uwalnianiu), stosowanie przez pacjenta dawkowania produktu Seroquel XR dwa razy dziennie może stanowić zagrożenie jego zdrowia lub życia, co należy mieć na uwadze w szczególności ze względu na możliwość wystąpienia działań ubocznych leków antydepresyjnych (wzrost tendencji samobójczych).

Zatem dopóki Seroquel XR nie zostanie wpisany przez Ministra Zdrowia do wykazu leków refundowanych, nie może być finansowany przez NFZ.

Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia zaznacza, iż interpretacja ta nie może być podstawą do odmowy refundacji przez NFZ recept już zrealizowanych. Centrala NFZ wystąpiła do Ministerstwa Zdrowia z wnioskiem o zmiany legislacyjne, które pozwoliłby na uniknięcie problemów interpretacyjnych związanych z zamianą leków.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum