×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Leki z internetu: nawet 90 proc. to "fałszywki"

Autor: LJ/Rynek Zdrowia20 listopada 2013 11:17

Polacy nadal chętnie kupują preparaty na odchudzanie oraz sterydy przez internet. Zakupy są proste - nie jest wymagana recepta ani konsultacja lekarska. Jednak nabywca nie może mieć pewności, czy kupiony w ten sposób produkt nie jest podróbką. Jak przekonują eksperci, nawet 90 proc. wszystkich kupowanych w internecie preparatów jest sfałszowanych.

Leki z internetu: nawet 90 proc. to "fałszywki"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Problemem jest niewiadomy skład preparatów. Z ostatniego badania światowej Organizacji Zdrowia wynika, że wśród suplementów diety aż połowa zawiera substancje, które nie są wymienione na opakowaniu. Każda taka substancja może potęgować działania niepożądane u pacjenta.

Prof. Zbigniew Fijałek, dyrektor Narodowego Instytutu Leków, zaznacza, że podróbki najczęściej zdarzają się wśród sterydów i leków na potencję. - Mamy rocznie blisko 600 zleceń na przebadanie różnych specyfików. Z analiz wynika, że we wszelkiego rodzaju viagropodobnych lekach mogą być różne ilości sildenafilu - od śladowych, po dwukrotnie wyższą dawkę substancji czynnej od wskazanej w składzie. Zbyt duże stężenie dawki może doprowadzić do śmierci.

Niedawno Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu rozpoczął akcję bezpłatnego badania składu preparatów odchudzających. Do końca roku można sprawdzić co zawiera zażywany specyfik.

- Docierają do nas produkty odchudzające, które zawierają silnie toksyczne środki, prowadzące w niektórych przypadkach do zgonu (np. dinitrofenol). To duży problem w zakresie zdrowia publicznego, dlatego postanowiliśmy umożliwić sprawdzenie toksyczności zażywanych preparatów - mówi dr Marcin Zawadzki, adiunkt w Katedrze Medycyny Sądowej, pomysłodawca akcji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum