Leki z apteki nie dla fundacji, domów opieki i Caritasu?

Autor: tvn24.pl/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2019 12:20

Placówki opiekuńcze z powodu zmiany przepisów farmaceutycznych zgaszają problemy z kupnem leków. Mogą tylko dostać fakturę imienną na nazwisko z wystawionej recepty. Na fakturę "na firmę" nie można kupić też wielu leków bez recepty.

Leki z apteki nie dla fundacji, domów opieki i Caritasu?
Przepisy karne zostały rozciągnięte w tak szeroki sposób, że niechcący objęto nimi również m.in. domy pomocy społecznej, domy dziecka i apteczki szkolne. Fot. Archiwum

Problemy spowodowała nowelizacja prawa farmaceutycznego, która ma zlikwidować nielegalny obrót lekami. Bywało, że firmy odkupowały leki z aptek i wywoziły je za granicę.

Jak tłumaczy Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, przepisy karne zostały rozciągnięte w tak szeroki sposób, że niechcący objęto nimi również domy pomocy społecznej, domy dziecka, apteczki szkolne, apteczki każdego przedsiębiorcy, kolonie, domy samotnej matki i wiele innych.

Dodaje, że w tej chwili wystarczy, by przedsiębiorca kupił do apteczki w swojej firmie krople żołądkowe i wziął na to fakturę - wówczas grozi mu kara pozbawienia wolności do lat pięciu, podobnie jak farmaceucie, który mu taki lek sprzeda.

- Nawet zwykły żel stosowany po ukąszeniach komarów kupiony na obóz harcerski może skończyć się taką właśnie pięcioletnią odsiadką - twierdzi wiceszef NRA w tvn24.pl.

Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że analizowało na kolegium kierownictwa resortu tę sytuację i ewentualną zmianę. Nie wiadomo jednak, kiedy problem zostanie rozwiązany.

Więcej: tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum