×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Leki w Polsce a wojna w Ukrainie. MZ o zagrożeniach

Autor: oprac. SzB • Źródło: PAP22 marca 2022 14:48

Rynek lekowy w naszym kraju, w obliczu wojny w Ukrainie, jest bezpieczny - poinformował we wtorek - 22 marca - Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia.

Leki w Polsce a wojna w Ukrainie. MZ o zagrożeniach
Rynek lekowy w Polsce nie jest w tym momencie zagrożony. Fot. Shutterstock
  • Rynek lekowy w naszym kraju, w obliczu wojny w Ukrainie, jest bezpieczny - poinformował Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia na Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych we wtorek, 22 marca
  • Zablokowane rynki (ukraiński, białoruski i rosyjski) nie stanowiły - jak mówił - dla naszego kraju istotnego wkładu w produkcję
  • Miłkowski zauważył, że resort zdrowia od kilku lat ma pełny wgląd w rynek dostępności leków. Sytuacja jest więc na bieżąco monitorowana 

Rynek lekowy w Polsce nie jest w tym momencie zagrożony

Maciej Miłkowski przedstawił na wtorkowym posiedzeniu Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych informację o bezpieczeństwie lekowym Polski w sytuacji kryzysowej.

- Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie widzimy, że te dwa, trzy rynki ewentualnych dostaw, które zostały zablokowane - rynek ukraiński, białoruski i rosyjski - praktycznie nie stanowiły dla Polski istotnego wkładu w produkcję, w łańcuchy dostaw produktów leczniczych do Polski. W związku z tym nie stanowi to dla Polski problemu - zapewnił wiceminister zdrowia.

- Mieliśmy kilka produktów produkowanych w tych krajach, ale są to produkty o nieistotnym udziale w sprzedaży - dodał Miłkowski. Jak ocenił, "w tym zakresie sytuacja nie wpływa na polskie bezpieczeństwo lekowe".

Jednocześnie, jak zauważył, nie ma też problemu jeśli chodzi o dostępność produktów leczniczych z krajów trzecich czy z UE.

- Trzeci bardzo istotny rynek, to rynek produkcji leków w Polsce (...). Również tutaj produkcja jest realizowana w pełnym zakresie - powiedział.

Miłkowski zauważył, że resort zdrowia od kilku lat ma pełny wgląd w rynek dostępności leków.

- Mamy Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi. Dzięki niemu mamy informacje o wszelkich lekach, które są na każdym etapie łańcucha dostaw - poinformował. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum