Leki umożliwiają 30-40-letnie przeżycie po zakażeniu HIV

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2012 13:59

W Polsce dostęp do leków antyretrowirusowych jest na odpowiednim poziomie, a narodowy program walki z zakażeniem HIV jest najlepszy w naszej części Europy. Dostępne opcje terapeutyczne powodują, że chory na AIDS może umrzeć z innych niż zakażenie przyczyn - uważa Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Od czasu identyfikacji HIV w 1983 roku, powstało wiele farmaceutyków: obecnie stosuje się na świecie 31 leków antyretrowirusowych. Leki umożliwiają 30-40-letnie przeżycie lub nawet działają do naturalnej śmierci pacjentów.

- W Polsce odnotowuje się niewiele ponad 1000 zgonów rocznie z powodu HIV. Według oficjalnych statystyk mamy 2,5 tys. osób zakażonych i około 15 tys. nosicieli. Jednak rzeczywista liczba zarażonych może być nawet trzykrotnie większa - mówi dr Wojciech Matusewicz.

Obecnie na świecie stosowanych jest 31 leków. W Polsce 27 z nich finansowanych jest ze środków publicznych.

Istnieją trzy grupy leków antyretrowirusowych, które utrudniają łączenie się wirusa HIV z komórką. Są to nukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy, inhibitory proteazy, nienukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy oraz kolejna grupa leków najnowszej generacji: inhibitory fuzji i inhibitory integrazy.

Standardem leczenia na świecie i w Polsce jest system HAART, czyli wysokoaktywna antywirusowa terapia, która polega na standardowym podawaniu 3-4 leków przeciwwirusowych jednocześnie.

Terapia HAART niesie za sobą ryzyko. Krótkoterminowe działania niepożądane systemu HAART obejmują: biegunkę, ogólne złe samopoczucie, przewlekłe zmęczenie i bezsenność. Długoterminowe skutki leczenia to zespół lipodystrofii, kwasica mleczanowa, oporność na insulinę i uszkodzenie wątroby.

Wśród nowości lekowych już zarejestrowanych można wskazać tzw. inhibitory fuzji - leki blokujące CCR5 i CXCR4, które są receptorami chemokin. CCR5 znajduje się na powierzchni makrofagów limfocytów T. Na limfocytach spoczynkowych ekspresja tej chemokiny jest niewielka i zwiększa się pod wpływem aktywacji tych komórek.

CXCR4 występuje wyłącznie na powierzchni limfocytów T. Zablokowanie receptorów CCR5 i/lub CXCR4 hamuje wnikanie HIV do komórki, uniemożliwiając fuzję otoczki wirusa z błoną komórkową. Milowym krokiem w walce z zakażeniem była rejestracja w 2008 roku pierwszego leku tzw. inhibitora integrazy.

Obecnie w badaniach klinicznych I, II lub III fazy znajdują się m.in. dwa hamujące angiogenezę leki przeciwnowotworowe, 56 innych leków przeciwwirusowych, trzy leki rozwijane w II fazie w ramach terapii genowych do stosowania w AIDS, cztery leki immunomodulujące w III fazie oraz 33 szczepionki w II fazie badań. Najbardziej zaawansowane prace nad szczepionkami prowadzą naukowcy z USA, Kanady, Francji i Włoch.

Pełną wersję tekstu czytaj w dziale Farmacja 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum