Leki refundowane wszędzie w takiej samej cenie

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2011 14:24

Wprowadzenie sztywnych marż hurtowych i detalicznych na leki refundowane ma sprawić, że pacjenci będą je kupować wszędzie po takiej samej cenie.

Leki refundowane wszędzie w takiej samej cenie
Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, hurtowa marża leku refundowanego docelowo ma wynosić 5 proc. Jednak w 2012 r. marża hurtowa na leki z dopłatą wyniesie 7 proc., w 2013 r. spadnie ona do 6 proc., a poziom 5 proc. osiągnie dopiero w 2014 r. Takie rozwiązanie przewiduje ustawa refundacyjna. Większość przepisów zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2012 r.

Zgodnie z nowymi przepisami, marże hurtowe będą naliczane od ceny, jaką producent leku wynegocjuje z Ministerstwem Zdrowia. Wprowadzone zostaną sztywne marże detaliczne na leki refundowane. Ich wysokość będzie zależała od ceny hurtowej leku.

Sztywne marże na leki refundowane mają zagwarantować pacjentom równy dostęp do takich produktów. Resortowi zdrowia zależało również, żeby wyeliminować patologię w systemie refundacyjnym: promocje za dostarczenie recepty na lek refundowany czy niejednolite marże hurtowe stosowane wobec aptek.

Więcej: www.gazetaprawna.pl
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum