Leki refundowane - minął czas zgłaszania uwag

Autor: LJ/ Rynek Zdrowia • • 05 czerwca 2008 09:00

4 czerwca upłynął termin zgłaszania uwag do nowelizowanej listy leków refundowanych.

Propozycja ministerstwa zdrowia ogłoszona 14 maja zakładała dopisanie do listy 23 nowych, tańszych leków odtwórczych. Według resortu samo dopisanie generyków przyniesie obniżenie wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia o 33 mln zł. Na wniosek firm farmaceutycznych usunięto z wykazu 79 produktów leczniczych.

Po raz pierwszy wśród dopisanych leków są produkty z importu równoległego. Importerzy nie kryją zadowolenia. – Cieszy nas fakt, że na listy refundacyjne trafiły pierwsze leki z importu równoległego. Obecnie jest ich 7 – mówi Tomasz Dzitko, prezes Delfarmy. - Powody do zadowolenia moją też pacjenci i Narodowy Fundusz Zdrowia, bo na tańszych lekach z importu zaoszczędzą. Czekaliśmy na tę możliwość 2,5 roku.

Jednocześnie resort szacuje, że dopisanie do refundacji trzech nowych jednostek chorobowych (pęcherzowe odwarstwienie naskórka, dyskineza rzęsek, leczenie chorych po usunięciu trzustki) zwiększy wydatki NFZ o 7,65 mln zł. W efekcie nowelizacja przyniesie budżetowi ok. 25,35 mln zł oszczędności.

Rozporządznie aktualizujące listy refundacyjne ma wejść w życie 1 lipca br.

Treść rozporządzenia na stronie:

http://www.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=m491&ms=0&ml=pl&mi=56&mx=0&mt=&my=131&ma=010715

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum