Leki przeciwbólowe z listy "S” - zdaniem ekspertów portfolio powinno być poszerzone

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Zdrowia • • 23 września 2016 14:34

Docelowo na liście „S” powinno znaleźć się więcej leków NLPZ - mówią eksperci, podkreślając, że dzisiaj wszystkie te leki z listy oparte są na jednej, tej samej, substancji czynnej.

Leki przeciwbólowe z listy "S” - zdaniem ekspertów portfolio powinno być poszerzone
Ekspert: leczenie bólu przewlekłego u starszych pacjentów lekami NLPZ powinno być absolutnie indywidualizowane. Fot. PTWP

W ramach farmakoterapii i w bólach o niewielkim nasileniu stosuje się głównie niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ).) Na razie na liście 75+ wybór tych leków jest ograniczony tylko do leków zawierających jedną substancję czynną - naproksen.

Spójrzmy "empatycznie i klinicznie"

Jak tłumaczy serwisowi rynekseniora.pl dr Leszek Borkowski, b. prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz ekspert ds. produktów leczniczych pracujący na rzecz struktur Komisji Europejskiej, na rynku jest wiele leków opartych na tej substancji aktywnej i mają dość zbliżone działania niepożądane.

- Jestem farmakologiem klinicznym, farmaceutą i od 44 lat zajmuję się lekami. Moje doświadczenie zawodowe mówi mi tak: jeżeli leczysz daną jednostkę chorobową, to staraj się mieć kilka leków. Dobrze byłoby w omawianym przypadku zaoferować pacjentom, którzy nie mogą zażywać danego leku np. z uwagi na reakcje alergiczne lub choroby współistniejące i ich leczenie, jeszcze jedną, dwie cząsteczki.

Na sugestię, że dla osób starszych nie jest dużym problemem dopłacenie lub zapłacenie za lek NLPZ oparty na innej cząsteczce, już spoza listy „S”, dr Borkowski odpowiada: - Często nie zdajemy sobie sprawy, że przysłowiowy starszy Kowalski ma problemy z wydaniem pięciu złotych. A to są ludzie, którzy już nigdzie nie dorobią, bo im zwyczajnie na to nie pozwala wiek.

- Biedny emeryt, jak ma zapłacić za mleko albo za lek, to wybierze mleko. Trzeba na to popatrzeć empatycznie i klinicznie - podsumowuje.

Ból przewlekły dotyczy ponad 20 proc. populacji, a wskaźnik ten wzrasta z wiekiem: wśród osób 65+ ponad połowa cierpi na ból przewlekły. Najczęstsze zespoły przewlekłego bólu nienowotworowego to choroba zwyrodnieniowa stawów (34 proc.), bóle krzyża (18 proc.) i bóle głowy (15 proc.).

Wybór nie jest najgorszy, ale jedna molekuła to za mało
- Z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjenta zaproponowana lista NLPZ to nienajgorszy wybór, z punktu widzenia finansów państwa - też nienajgorszy, gdyż ta grupa leków jest tania. Jednak nie można opierać leczenia przeciwbólowego tylko na jednej substancji - analizuje wybór dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Warszawie.

Tłumaczy, że w grupie pacjentów 75+ muszą być szersze możliwości wyboru leku przeciwbólowego, przede wszystkim w celu dobrania optymalnej terapii. Wyraża nadzieję, że w „kolejnych ruchach” Ministerstwo Zdrowia poszerzy listę „S” o leki NLPZ oparte na innych substancjach czynnych.

- Choć naproksen jest określany dla tej grupy chorych jako względnie bezpieczny, to leki oparte na nim należą już do starszej generacji.  Są obecnie inne, nowocześniejsze, które w terapiach niektórych bóli sprawiają się nieco lepiej - wyjaśnia ekspert.

Podkreśla, że gdyby na liście darmowych leków dla seniorów grupa NLPZ-ów nie uległa poszerzeniu o leki oparte na innych substancjach czynnych, to w długoterminowej perspektywie byłoby to na pewno niekorzystne dla pacjentów.

- Na liście nie jest za bogato, jeśli chodzi o NLPZ-y. Ale gdyby wykaz był poszerzany nawet o jedną molekułę raz na kilka miesięcy, można byłoby czuć satysfakcję - mówi dr Sutkowski.

Według niego docelowo na liście „S” powinny znaleźć się do wyboru trzy, cztery cząsteczki, gdyż przełożyłoby się to na bardzo dużą ilość jednorodnych czy łączonych preparatów, a to - jak mówi - już jest sporo jeśli chodzi o możliwość terapii.

Leczenie bólu przewlekłego u seniorów bywa trudne

Jak zaznacza dr Marek Suchorzewski z Poradni Leczenia Bólu w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, leczenie przewlekłego bólu u pacjentów w podeszłym wieku lekami NLPZ napotyka bariery - głównie  w postaci interakcji z innymi lekami oraz niewydolnością narządów.

- Wraz z wiekiem pojawiają się nierzadko bardzo nasilone problemy z wydolnością narządów, w tym nerek - co często eliminuje możliwość stosowania leków NLPZ. Podobnie jest w przypadku seniorów z poważną niewydolnością krążenia czy ciężkim nadciśnieniem tętniczym - mówi dr Suchorzewski.

Podkreśla, że w kontekście leczenia bólu przewlekłego u starszych pacjentów z różnymi schorzeniami leki NLPZ powinny być „absolutnie indywidualizowane”. Uważa, że m.in. dlatego portfolio tych leków na liście „S” powinno być szersze, tym bardziej, że według eksperta w określonych przypadkach można dobrać lek bezpieczniejszy i nie zawsze ten oparty na naproksenie będzie najkorzystniejszy. 

Podczas konferencji prasowej 2 września 2016 r. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapewniał, że lista bezpłatnych leków dla seniorów będzie się wydłużać.

- Nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości. Z jednej strony my, jako ministerstwo zdrowia, będziemy podejmować maksimum wysiłku, żeby negocjować odpowiednie możliwości umieszczenia tam większej liczby leków, ale także mam nadzieję, że przemysł farmaceutyczny wyjdzie nam naprzeciw i wykaże zrozumienie ważności tego projektu - zaznaczył.

Czy tak się stanie również w przypadku grupy leków NLPZ i czy wykaz wzbogaci się o inne substancje czynne w tej grupie, zapewne przekonamy się za jakiś czas. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum